Facebook Google+ Twitter

James Cameron sięgnął dna… Rowu Mariańskiego

Sławny reżyser („Avatar”, „Titanic”) zanurzył się w najgłębszym znanym miejscu na ziemi. Cel został osiągnięty wczoraj o 23.52 czasu polskiego. To drugi taki przypadek w historii.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:JamesCameronStarDec09.jpg / Fot. Angela George, licencja CC 3.0Rów Mariański położony jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Według ostatnich pomiarów jego głębokość wynosi 10 994 metry. Panuje tam ciśnienie 1100 razy większe, niż na powierzchni. Reżyser miał pozostać na dnie 6 godzin, ale proces wynurzania rozpoczęto wcześniej. Jako pierwszy człowiek w historii odbył tę podróż w pojedynkę.

Pojazd Deepsea Challenger, w którym zanurzył się wizjoner kina, budowany był w Australii w tajemnicy przez kilka ostatnich lat. „Wertykalna Torpeda” waży 11 ton i ma ponad 7 metrów długości. Wyposażona jest w sterowane ramię, które posłużyło do pobrania próbek z dna oraz "odkurzacz" do zasysania małych obiektów.

Maszyna jest w stanie wytrzymać ciśnienie tysiąca atmosfer. Zanurzanie rozpoczęło się około godziny 5.15 nad ranem miejscowego czasu, a cel osiągnięto o 7.72 rano (23.52 czasu polskiego). Jak donosi gazeta.pl, pierwsze słowa Camerona na dnie brzmiały "All systems OK" ("wszystkie systemy w porządku").

Do tej pory jedyną jednostką załogową, która osiągnęła najgłębsze miejsce na Ziemi był amerykański batyskaf Trieste, któremu udało się to 23 stycznia 1960 o godzinie 13.06. Na pokładzie byli oficer armii amerykańskiej Don Walsh i szwajcarski oceanograf Jacques Piccard. Na dnie ujrzeli trzydziestocentymetrowe sole i flądry oraz krewetki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ad  Rem
  • ad Rem
  • 27.03.2012 21:44

Naukowcy rozczarowani , nie zrobił zdjęć tylko autopromocję . Szkoda , to bardzo droga wyprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 26.03.2012 17:27

siegnac dna kazdemu moze sie zdarzyc ale podniesc sie nie kazdemu.kim dzon kacz probuje na rozne sposoby i z wszystkiego nici.ani marek ani tadek ani zbycho okazuja sie ze sa do niczego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł co najmniej średnio pasujący do treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.