Facebook Google+ Twitter

James Cameron sięgnął dna… Rowu Mariańskiego

Sławny reżyser („Avatar”, „Titanic”) zanurzył się w najgłębszym znanym miejscu na ziemi. Cel został osiągnięty wczoraj o 23.52 czasu polskiego. To drugi taki przypadek w historii.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:JamesCameronStarDec09.jpg / Fot. Angela George, licencja CC 3.0Rów Mariański położony jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Według ostatnich pomiarów jego głębokość wynosi 10 994 metry. Panuje tam ciśnienie 1100 razy większe, niż na powierzchni. Reżyser miał pozostać na dnie 6 godzin, ale proces wynurzania rozpoczęto wcześniej. Jako pierwszy człowiek w historii odbył tę podróż w pojedynkę.

Pojazd Deepsea Challenger, w którym zanurzył się wizjoner kina, budowany był w Australii w tajemnicy przez kilka ostatnich lat. „Wertykalna Torpeda” waży 11 ton i ma ponad 7 metrów długości. Wyposażona jest w sterowane ramię, które posłużyło do pobrania próbek z dna oraz "odkurzacz" do zasysania małych obiektów.

Maszyna jest w stanie wytrzymać ciśnienie tysiąca atmosfer. Zanurzanie rozpoczęło się około godziny 5.15 nad ranem miejscowego czasu, a cel osiągnięto o 7.72 rano (23.52 czasu polskiego). Jak donosi gazeta.pl, pierwsze słowa Camerona na dnie brzmiały "All systems OK" ("wszystkie systemy w porządku").

Do tej pory jedyną jednostką załogową, która osiągnęła najgłębsze miejsce na Ziemi był amerykański batyskaf Trieste, któremu udało się to 23 stycznia 1960 o godzinie 13.06. Na pokładzie byli oficer armii amerykańskiej Don Walsh i szwajcarski oceanograf Jacques Piccard. Na dnie ujrzeli trzydziestocentymetrowe sole i flądry oraz krewetki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ad  Rem
  • ad Rem
  • 27.03.2012 21:44

Naukowcy rozczarowani , nie zrobił zdjęć tylko autopromocję . Szkoda , to bardzo droga wyprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 26.03.2012 17:27

siegnac dna kazdemu moze sie zdarzyc ale podniesc sie nie kazdemu.kim dzon kacz probuje na rozne sposoby i z wszystkiego nici.ani marek ani tadek ani zbycho okazuja sie ze sa do niczego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł co najmniej średnio pasujący do treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.