Facebook Google+ Twitter

Jan Albrecht. Sportowiec z lilijką w życiorysie

Gdyby nie wojna, całkiem inaczej potoczyłyby się jego losy. Prawdopodobnie w sporcie zrobiłby prawdziwą karierę.

Jan Albrecht / Fot. Ze zbiorów autoraJan Albrecht należał do pokolenia „Kolumbów”. Urodził się w Malborku 28 marca 1919 roku, lecz dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie oraz Starogardzie Gdańskim. W tych miastach uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum humanistycznego, zdając maturę w 1939 roku. W latach szkolnych należał do harcerstwa, pełniąc funkcje w drużynie oraz udzielał się w sporcie. Przez kilka kadencji był prezesem Szkolnego Klubu sportowego. Czynnie trenował lekkoatletykę, koszykówkę i tenis stołowy, odnosząc znaczne sukcesy.

Wybuch wojny rzucił młodego Jana na wschodnie rubieże. Jednak przy pierwszej okazji przyjechał do Warszawy, gdzie od 1942 roku pracował w przedsiębiorstwie transportowym. Włączył się do konspiracji, a w sierpniu z bronią w ręku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania został wywieziony w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Do kraju powrócił już po zakończeniu wojny i osiedlił się w Sopocie.

Tu otrzymał posadę sekretarza Miejskiej Rady Wychowania Fizycznego i Sportu. Jednocześnie włączył się w organizację wybrzeżowych klubów sportowych. Sam czynnie trenował biegi przełajowe oraz tenis stołowy, był jednym z czołowych zawodników na Wybrzeżu. I pisał, głównie o sporcie. Swoje relacje podpisywał pseudonimem „Alba”. Był stałym korespondentem „Sportu” i „Kuriera Sportowego”. Pisywał też do prasy harcerskiej („Na Tropie”) oraz lokalnych dzienników („Głos Wybrzeża”; „Dziennik Bałtycki”). Z tym ostatnim współpracował przez dwadzieścia lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.