Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8674 miejsce

Jan Benigier - piłkarski wzór dla młodzieży

Współautorzy: Barbara Podgórska

Piłkarz nożny, olimpijczyk, zasłużony mistrz sportu i renomowany wychowawca. Obecnie trener i selekcjoner młodzieżowych reprezentacji futbolowych Śląska. Jan Benigier.

Trofea / Fot. Adamn K. PodgórskiW Muzeum Miejskim w im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej trwa wystawa prezentująca osobiste pamiątki z bogatej kariery sportowej Jana Benigiera. Bernard Szczech / Fot. Adamn K. Podgórski- Akurat przeżywamy okres „sportowy” w swej działalności wystawienniczej - wyznaje Bernard Szczech, dyrektor muzeum. - Więc trafiła się doskonała okazja, by przedstawić wielkiego sportowca i wychowawcę - dodaje.

Jan Benigier urodził się w 1950 roku w Radomsku i w tamtejszym klubie, w „Stali” zaczynał swój marsz ku olimpijskiemu srebru w piłce nożnej. Leszek Jezierski złowił go do piłkarskiej kuźni talentów, jaką był ówcześnie „Start” w Łodzi. Grał również w „Zawiszy” Bydgoszcz. Obecnie z rodziną mieszka w Rudzie Śląskiej. Żona Barbara jest znakomitą dziennikarką sportową, para się również z powodzeniem działalnością wydawniczą. Stworzyła m.in. „Bibliotekę Rudzką”.
Jan Benigier z synem / Fot. Adamn K. PodgórskiSławę swą ugruntował Jan Benigier walcząc w chorzowskim „Ruchu” na pozycji środkowego napastnika. To również dzięki niemu "niebiescy" wywalczyli tytuł mistrza Polski i trzykrotnie zwyciężyli w Pucharze Polski. Nic dziwnego że Benigier znalazł się w teamie Kazimierza Górskiego na igrzyska olimpijskie w Montrealu, w 1976 roku. Wraz z kolegami zawiesili na szyi srebrne medale olimpijskie. W trakcie długoletniej kariery sportowej rozegrał ponad trzysta spotkań w Ekstraklasie, w reprezentacji kraju oraz w europejskich pucharach. Przez krótki czas grał w „Seraing” Liège w Belgi, po powrocie także w „Polonii” Bytom.

Jan Benigier / Fot. Adamn K. PodgórskiObecnie jest wiceprezesem i koordynatorem Wydziału Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, i zarazem pełnomocnikiem PZPN ds. Dzieci i Młodzieży Śląska. Ponieważ nikt nie jest prorokiem w swoim kraju, swe umiejętności przekazuje gdzie indziej, nie w Rudzie Śląskiej.

Na wystawie Jan Benigier pokazał bogaty i imponujący wybór wycinków prasowych, zdjęć, karykatur nawet, kolekcję trofeów: pucharów, medali, dyplomów, koszulek klubowych, no i rzecz najcenniejszą; olimpijski srebrny krążek. Ale najważniejsza dla niego jest przyszłość polskiej piłki nożnej. Nadzieją na tą przyszłość jest młodzież, którą z oddaniem szkoli i wychowuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"pełnomocnikiem PZPN ds. Dzieci i Młodzieży Śląska."

Hm czy w PZPN są także pełnomocnicy ds. Dzieci i Młodzieży Wielkopolski czy Mazowsza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.