Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8933 miejsce

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble – "Officium novum"

We czwartek 13 października 2011 roku o godzinie 21.00 w kościele OO. Dominikanów w Poznaniu wystąpi Jan Garbarek, znakomity norweski saksofonista, reprezentujący jazz i muzykę świata.

 / Fot. Blue NoteJan Garbarek gra w klubach, na scenie, w filharmonii i w kościele. Jego muzyka przełamuje granice między kulturami, epokami historycznymi i stylami muzycznymi Nazwisko wskazuje na polskie korzenie - jego ojciec był z pochodzenia Polakiem, trudno jednak mówić o jakichś ścisłych związkach artysty z Polską.

W roku 1970 wydał swoją pierwszą płytę w monachijskim ECM, z którą to wytwórnią współpracuje do dziś. Jak wskazuje na to sam tytuł pierwszego krążka "Afric Pepperbird", pobrzmiewają w niej nuty inspirowane muzyką Czarnego Kontynentu. W latach siedemdziesiątych był członkiem tzw. Kwartetu Europejskiego. Lata osiemdziesiąte odcisnęły się w jego twórczości wpływami muzyki etnicznej - na nagrywanych wtedy płytach słychać inspirację klimatami muzyki skandynawskiej, azjatyckiej i arabskiej.

 / Fot. materiały prasowe organizatora koncertuJan Garbarek wystąpi w Poznaniu z kwartetem wokalnym "The Hilliard Ensemble", wykonującym utwory muzyki średniowiecznej, wśród których szczególne miejsce zajmuje chorał gregoriański. Piątym głosem wzbogacającym brzmienie kwartetu wokalnego jest dźwięk saksofonu Jana Garbarka. Ich współpraca zaczęła się w roku 1993, kiedy to wydali płytę "Officium". Potem w roku 1998 wydali drugi album "Mnemosyne", a w 2010 roku kolejny "Officium Novum".

Pierwsza z tych płyt spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem tak krytyków, jak i publiczności. Została okrzyknięta wybitnym wydarzeniem muzycznym. Manfred Eicher, szef monachijskiej wytwórni muzycznej ECM, wspomina, że nie spodziewał się sukcesu. Tak on, jak i sami muzycy obawiali się raczej zarzutów o niedorzeczność połączenia chóralnej muzyki sakralnej z improwizacjami na saksofonie. Sukces przerósł wszelkie oczekiwania. Jan Garbarek śpiewa barwą i dźwiękiem saksofonu, wszystko współbrzmi tak dobrze, że trudno odróżnić wokal od rejestru instrumentu, bowiem saksofon sopranowy Jana Garbarka wydaje się śpiewać -  / Fot. materiały prasowe organizatora koncertupisze Piotr Iwicki ("RUAH, Magazyn Muzyczny", Nr 8, 1999). "New York Observer" odnotował, że album ten miał swój udział w "zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną". Drugi podwójny album był kontynuacją a zarazem rozwinięciem projektu, na którym obok muzyki średniowiecznej pojawiły się także utwory współczesne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ewa Szancenbach
  • Ewa Szancenbach
  • 09.10.2011 21:36

Dzień wcześniej - 12 października - "Officium Novum" także we Wrocławiu, w Katedrze św. Marii Magdaleny o g. 20.00. Więcej informacji: http://www.ethnojazz.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.