Facebook Google+ Twitter

Jan Karski: Człowiek przez duże „C”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej wydał publikację poświęconą patronowi.

 / Fot. Adam K. Podgórski „Jan Karski. Człowiek przez duże „C” (A man with
capital „M”), opracowała Aleksandra Klich-Siewiorek, a wydanie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka była rozpowszechniana, m.in. podczas niedawnej bytności w Polsce Kayi Mireckiej-Ploss, wieloletniej towarzyszki Jana Karskiego.

Biografia Jana Karskiego, kuriera z Londynu, twórcy i emisariusza Podziemnego Państwa Polskiego, jest uniezwykla. Aleksandra Klich–Siewiorek przedstawia ją, bez zbędnego patosu, w wersji lekko fabularyzowanej, solidnie, esencjonalnie, krotko, ale solidnie i wyczerpująco.

Czytelnik przemierza, wraz z Karskim – żywym na kartach niewielkiej rozmiarami, ale wydanej starannie książki – etapy jego losów. Dom i dzieciństwo w Łodzi, upokorzenie klęską we wrześniu 1939, więzienie gestapo w Nowym Sączu, konspiracje w Krakowie i Warszawie, dobrowolny pobyt w getcie i w obozie w Izbicy, raport o holokauście, emigracja w Londynie i Waszyngtonie, praca w charakterze wykładowcy na prestiżowym uniwersytecie Georgetown.

Są w tym opracowaniu również rozdziały, mówiące o zasługach Karskiego dla Izraela, o jego żonie Poli i jej samobójstwie, są wspomnienia Kayi Mireckiej-Ploss oraz inne ciekawe wiadomosci biograficzne,

Jan Karski (prawdziwe nazwisko Jan Kozielewski) zasługuje na pamięć i cześć. Amerykański „Newsweek” zaliczył go do grona najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś - co podaje Aleksandra Klich-Siewiorek „jego wojenną misję określił mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji upływającego stulecia”.

Znamienny jest jeszcze jeden cytat: Pod koniec życia Karski lubił mawiać, że jest Polakiem katolikiem wychowanym w socjalistycznej tradycji Piłsudskiego. Obywatelem amerykańskim, a do tego Żydem”.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.