Facebook Google+ Twitter

Jan Kidawa - Błoński nakręci film o polskim okręcie z czasów II wojny światowej ORP "Orzeł"

W 2015 roku ruszą zdjęcia do pełnometrażowego filmu o słynnym polskim okręcie podwodnym ORP "Orzeł" z czasów II wojny światowej. Reżyserem produkcji będzie Jan Kidawa - Błoński.

 / Fot. By Anonymous [Public domain], via Wikimedia Commons"Orzeł" był najnowocześniejszym okrętem podwodnym II RP. Na powierzchni wody mógł osiągnąć prędkość 20 węzłów na godzinę, pod wodą - 9 węzłów. Według specyfikacji zamówienia, okręt miał mieć możliwość zanurzania na głębokość 80 metrów - podczas testów osiągnięto głębokość 100 metrów. Wybudowany został w holenderskiej stoczni De Schelde. Wyposażony był w 12 wyrzutni torpedowych, jedno podwójne działko przeciwlotnicze i podwójny przeciwlotniczy karabin maszynowy.

Okręt zawinął do portu w Gdyni 10 lutego 1939 roku. Gdy wybuchła II wojna światowa, "Orzeł" operował na południowym Bałtyku. 15 września okręt wszedł do estońskiego portu w Tallinie, gdzie został internowany. W nocy z 16 na 17 września ORP "Orzeł" rozpoczął trwającą 27 dni ucieczkę. Załoga pomimo braku map i pomocy nawigacyjnej dopłynęła do portu Rosyth w Wielkiej Brytanii i od tamtej chwili działała u boku aliantów i patrolowała akweny Morza Północnego. W swój ostatni rejs "Orzeł" wypłynął 23 maja 1940 roku. W niewyjaśnionych do tej chwili okolicznościach, nie powrócił z morza.

Niesamowita historia okrętu zainspirowała znanego polskiego reżysera Jana Kidawę - Błońskiego. Postanowił nakręcić o nim film fabularny i 13 - odcinkowy serial. Producentem jest Krzysztof Grabowski, a scenarzystą Jarosław Sokoła. Projekt będzie realizowany pod patronatem ministra obrony narodowej, Tomasza Siemoniaka.

Film "ORP Orzeł" będzie koncentrował się przede wszystkim na konflikcie między dwoma dowódcami okrętu: Henrykiem Kłoczkowskim, a kapitanem Janem Grudzińskim. Będzie opowiadał historię młodych i dzielnych marynarzy i losy ich niewiarygodnego okrętu - czytamy w tvn24.pl.

Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015 roku. Na ekranach kin film pojawi się w 2017 roku. Obsada aktorska nie jest jeszcze znana.


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Uściślając: w chwili oddania pierwszych strzałów przez liniowy okręt Kriegsmarine, Schleswig-Holstein, ORP Orzeł wraz ORP Wilk, stawiacz min ORP Gryf, niszczyciel ORP Wicher, torpedowiec ORP Mazur, okręt do prac podwodnych ORP Nurek, hulk ORP Bałtyk stały w gdyńskim porcie wojennym. Dopiero około godziny 6.00 okręty wyszły na Zatokę (Wicher podniósł tylko kotwicę), gdy nad nabrzeżem pojawiły się Junkersy Ju-87 Luftwaffe.
Natomiast ucieczka Orła z tallińskiego portu nastąpiła nocą z 17 na 18 września po uprzednim wywołaniu przez polskich marynarzy awarii zasilania elektrycznego nabrzeża. Przy "okazji" zaokrętowano na okręt dwóch estońskich marynarzy-wartowników, których 21. września wyokrętowano w pobliżu Gotlandii.
Ciekawi mnie natomiast przedstawienie przez realizatorów relacji pomiędzy komandorem Kłoczkowskim, a kapitanem Grudzińskim i załogą Orła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam, pamiętam. Był czarno-biały, miał wspaniałą obsadę i brawurową akcję trzymającą w napięciu od samego początku do samego końca.
Do dzisiaj wszystkie informacje o polskim okręcie podwodnym "Orzeł" kojarzę z tym filmem.
Ciekawe, czy nowa wersja pobije pierwowzór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile mnie pamięć nie myli to był już film "Orzeł". ale zapomniany. bodaj z 1958 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.