Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26290 miejsce

Jan Kończyński - Człowiek jest najważniejszy! Wywiad dla W24

Jan planuje założyć "Fundację Kultury i Dziedzictwa Regionalnego w Ostrowie Wielkopolskim" i objąć ją patronatem. Już gromadzi pamiątki z przeszłości; fotografie rodzinne przodków, własne z lat dzieciństwa, archiwizuje dyplomy i nagrody.

Jan Kończyński / Fot. Z archiwum JanaWielkopolanin z krwi i kości. Urodzony w Kaliszu, mieszkający w Ostrowie Wielkopolskim. Członek Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów i Animatorów Kultury w Poznaniu. W latach 2007–2009; Honorowy Członek Klubu Literackiego ZNP w Kaliszu.

...Jeśli masz życie własne we własnych rękach, to masz siebie bez wichrów i burz...

Dorota Michalczak: Janie, piszesz wiersze od ponad trzydziestu lat. Ile ich do dzisiaj masz na swoim koncie i w ilu tomikach zostały wydane?
Jan Kończyński: Nie liczyłem skrupulatnie ile wierszy mam, ale będzie ich ponad dwa tysiące... Jeśli chodzi o tomiki wierszy nie wydawałem ich zbyt dużo, albowiem sam finansuję wydawnictwo, bez pomocy sponsorów. Ponieważ niechętnie dopłacają do poezji, którą jak słyszałem z ust wielu "poezjaaaa, a kto to dziś ją czyta, gdyby pan powiedział daj pan grosz na sport to zaraz bym się zajął portfelem i przelał na konto" Po takich wypowiedziach ręce opadają i nie chcę się upokarzać.

Czy "Czarny chleb", jest nadal Twoim ulubionym wierszem?
Tak! Zdecydowanie tak, albowiem mówi o pokorze, miłości do Ojczyzny i Honorze, których dziś wielu Rodakom brak, zwłaszcza tym zasiadającym w Warszawie na Wiejskiej.

Swoje wiersze poświęcasz wszystkim bez wyjątku, tym, którzy Cię czytają i tym, którzy szanują prawdę. Kto przychodzi na spotkania autorskie?
Na spotkania przychodzą różne grupy wiekowe i społeczne, lecz najbardziej cenię sobie młodego czytelnika, ponieważ jest otwarty i spontaniczny w zadawaniu pytań, czasami dość kłopotliwych. Ja to lubię i nowe wyzwania są dla mnie cennym materiałem do następnego wiersza czy prozy.

Czy czytelnik jest przygotowany do takiego spotkania, zna twoją twórczość, czy dopiero spotkanie uświadamia mu sens tego co piszesz?
W zasadzie to są przygotowani, albowiem w pytaniach jakie mi zadają czuje się, że czytelnik przeczytał jedną, czy więcej publikacji mojego autorstwa. To jest bardzo miłe dla prowadzącego spotkanie i dla mnie.

Czytaj więcej ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Na stronie internetowej można zamówić zbiory wierszy, ale tej książki nie. A szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę spytać Jana. Może ma powieść w swoich zapasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspomnianej "Alicji" ( niestety ) nie można znaleźć w ofertach księgarni. Chętnie bym przeczytała. Mi podoba się inny wiersz p. Jana:

Kiedy świeca moja zgaśnie
weź do raju duszę mą
niech w spokoju ciszy zaśnie
poprzez wiarę daj mi znak.

Otrzyj z oczu łzę ostatnią
niech ucichnie łkanie, płacz
popatrz Panie na me życie
na mą słabość wiary brak.

Otocz tłumem swych anieli
ciszą moją bądź we snach
prowadź drogą mnie do siebie
by u celu stanąć bram.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W imieniu Jana i swoim, dziękuje za miłe słowa i zainteresowane inicjatywą ostrowskiego poety.
Jan zdradził coś, co długo pozostawało jego tajemnicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa! Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janku, wywiad "wporzo"..., "profesjonalka"..., podoba mi się. Jesteś konkretnym człowiekiem, a idea Fundacji, którą chcesz stworzyć jest słuszna i bardzo potrzebna. Z całego serca życzę Ci PATRONATU nad DZIEŁEM, które rodzi się w Twoim sercu dla dobra innych. To WIELKA KULTURA. Powodzenia!!!
katja astro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystkiego naj.... Janku... pozdrawiam.
Henryk Longin Rogowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiersze Janka nie wymagają reklamy. To naprawdę wiersze "sercem pisane".
Okazuje się, że warto poznać postać poety bliżej. Podziwiam Janie Twoje zaangażowanie w pracę społecznikowską. To miara prawdziwej wartości człowieka. Życzę powodzenia w każdym z Twoich poczynań. Niech Twoja fundacja nabierze kształtu i służy ludziom.
Masz mój podziw Poeto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja dziękuję Janowi, że chociaż bardzo zmęczony, poświęcił swój cenny czas, na spotkanie ze mną i dłuuuuuuuuuuuuugą rozmowę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest wielu ludzi z pasjami, tylko my o nich nie wiemy, bo siedzą cichutko w zakamarkach swoich twórczych spełnień.Warto ich szukać i pokazywać światu.Czasami są to prawdziwe perły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.