Facebook Google+ Twitter

„Jan Luksemburski” w barwnych odsłonach

Na rynku pojawiła się książka poświęcona niezwykle intrygującej postaci sceny politycznej średniowiecza, Janowi Luksemburskiemu. Zdaniem autora Wojciecha Iwańczaka, mediewisty, jego życiorys to gotowy scenariusz na pasjonującą opowieść filmową.

Wojciech Iwańczak, Jan Luksemburski. Dzieje burzliwego żywota i bohaterskiej śmierci króla Czech i hrabiego Luksemburga w 21 odsłonach, Biografie Słynnych Ludzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2012 / Fot. Okładka książkiWśród nowości wydawnictwa PIW pojawiła się książka profesora Wojciecha Iwańczaka o Janie Luksemburskim (1296–1346), królu Czech (1310–1346), hrabim Luksemburga (1309–1346) i tytularnym królu Polski (1310–1335). Żywot tego władcy obfituje w wiele sensacyjnych zdarzeń, co prowadzi autora do spostrzeżenia, iż „liczba faktów, jakie zmieścił w swej 50-letniej ziemskiej wędrówce, mogłoby z powodzeniem obdzielić kilka biografii”. Z tego też względu zaproponował opowieść innowacyjną, polegającą nie na opowieści według ciągu chronologicznych kolei losów, lecz w poszczególnych odsłonach, które ukazują różne oblicza i wcielenia tej kontrowersyjnej postaci. Jednocześnie autor weryfikuje różne o niej przekazy, gdyż historyk zmuszony jest w tym wypadku do uporania się z legendą i mitami, związanymi tak z działalnością, jak i „życiem po życiu” awanturniczego władcy.

Z pewnością czytelnika polskiego zainteresuje postać uzurpatora do polskiego tronu z racji powiązań dynastycznych z Przemyślidami, władcy-rycerza, kultywującego rycerskie obyczaje i ceremoniały na praskim dworze, uczestnika trzech krzyżackich krucjat przeciw Saracenom Północy (Litwinom). Rozpoznanie roli, jaką odegrał on w polskiej historii, daje możliwość pełniejszego zrozumienia dziejów Polski. Pierwszą jego interwencją w sprawy polskie był udział w buncie mieszczaństwa niemieckiego w Krakowie pod wodzą wójta Alberta (1311-1312). Wejście w świat historycznych knowań, które decydowały o losach polskich, odsłania też kulisy działań Zakonu Krzyżackiego. Wejrzenie to pozwala ujrzeć z bliska, jak w końcu 1328 roku Jan Luksemburski ruszył wraz z Krzyżakami przeciwko Litwie, która była w sojuszu z Łokietkiem, czy jak w Toruniu zawarł układ sojuszniczy z Krzyżakami, nadając im jako król Polski, Pomorze Gdańskie, co wzmocniło krzyżackie prawa do tej dzielnicy. Poznanie dziejów Jana Luksemburskiego wprowadza też w świat historii zachodniej Europy. Biograficzne ujęcie pozwala dostrzegać w nim postać łączącą dwa światy - Wschód i Zachód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.