Facebook Google+ Twitter

Jan Olchowik - filatelista i ambasador Rudy Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Żartuję sobie z przyjaciół – rudzkich filatelistów, że miłości do znaczków nie wyssali z mlekiem matki, ale spadła ona na nich z pierwszym polizanym znaczkiem. I tak, na zawsze, pozostało im uwielbienie smaku dzieciństwa.

Filateliści to zaiste dziwna kategoria zapaleńców. Pokaż takiemu starą poszarzała i pokryklaną (po śląsku: popisaną, pokreśloną) kopertę, wysłaną z Rudy do Breslau w 1911 roku, a taki pieron, jak Johann „Karlus” Olchowik powie ci jakim ambulansem ten list jechał, kto zrobił parafkę przyjęcia, a kto odbioru, w którą stronę leciał dym z parowozu, jakiego rozmiaru buty nosił maszynista i jaki kolor oczu miała narzeczona konduktora. Wiedzą wszystko!
 / Fot. Archiwum własne AKP
Jan Olchowik, urodzony w Rudzie, mieszka w Niemczech, w Bawarii, konkretnie w Bad Tölz. Pisujemy do siebie e-maile, skype’ujemy i ""GGadamy", gdyż Johann to karlus fajnisty i wiele wie o Rudzie, kaj downi mieszkoł. Pracuje jako kierowca autobusu, a po fajrancie oddaje się swej ząbkowanej pasji.

Janek jest historykiem poczty śląskiej. Efekty mrówczej pracy publikuje w rozlicznych katalogach krajowych i międzynarodowych oraz w gazetach lokalnych: „Powstanie i historia poczty w miejscowości Ruda”; „Pocztowe udokumentowanie miejscowości Antonienhütte, Wirek, Nowa Wieś”; „Godula (Godullahütte ) oraz 100-lecie jej poczty”. Wymienione i jeszcze inne artykuły ukazały się także w wersji niemieckiej w specjalistycznym kwartalniku klubu Arge Deutsche Ostgebiete.

Janek należy do Bund Deutscher Philatelisten (Niemieckiego Związku Filatelistów), do wzmiankowanego Arge Deutsche Ostgebiete (klubu zajmującego się historią poczty na terenach, którymi kiedyś władały Niemcy, a w nim do grupy Śląsk), do Briefmarkenfreunde Hausham (klubu filatelistycznego w Bad Tölz). Jest jednocześnie członkiem Polskiego Związku Filatelistów, Oddziału Ruda Śląska i należy do Klubu Silesiana przy Okręgu Śląsko-Dąbrowskim PZF, którego jest wiceprezesem. Jeśli tylko może, nie opuszcza żadnego istotnego wydarzenia w Rudzie Śląskiej i na Śląsku.

Właśnie za aktywność i za swe dokonania dwa lata temu władze samorządowe przyznały Janowi Olchowikowi honorowy tytuł „Ambasadora Rudy Śląskiej”, wręczony podczas dorocznej gali „Dziękujemy Pozarządowcom”. - Tytuł przyznano nieprzypadkowo - twierdzi Roman Pawliszak, skarbnik rudziej struktuyry PZF. - Publikacje rudzkiego „Karlusa” zdobywają prestiżowe nagrody na rozlicznych i głośnych wystawach. Broszura „160 lat poczty w Rudzie” na wystawie filatelistycznej w Austrii, z międzynarodową obsadą, otrzymała medal pozłacany w klasie literatury fachowej. Taką samą nagrodę przyznano opracowaniu na Międzynarodowej Wystawie Polska - Czechy w Lubinie. Została przyjęta na Wystawę Filatelistyczną Moguntia w Mainz. Od zeszłego roku ogromne uznanie uzyskała znakomita książka pt. „Poczta na Górnym Śląsku do 1923 roku” (Das Postwesen in Oberschlesien bis 1923). Przyniosła ona Johannowi złoty medal w klasie literatury podczas Krajowej Wystawy Filatelistycznej „Transport’2010” w Katowicach.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Ogromny sukces odniósł również Olchowik na Światowej Wystawie Filatelistycznej "Portugal 2010" w Lizbonie. "Poczta na Górnym Śląsku do 1923 r." – uzyskała dyplom w randze medalu dużego srebrnego, natomiast praca "160 lat Poczty w Rudzie" - dyplom w randze medalu posrebrzanego. Takich ambasadorów Rudzie Śląskiej potrzeba!

Jak widać z lizania znaczków płyną same, i to znaczne, korzyści. Niebagatelny smak, nieco kalorii z kleju i … ogrom wiedzy historycznej. Pyrsk, Ludkowie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

NIE AGITUJCIE I NIE WYRAŻAJCIE SWOJEJ OPINII O KANDYDATACH. JEST CISZA WYBORCZA!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I także tych, którzy nam ich przedstawiają. Pozdrowienia dla Karlusa i Autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można tylko podziwiać takich ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.