Facebook Google+ Twitter

Jan Paweł II - biznes życia dla krakowian

Chociaż już dziś Kraków zarabia krocie na wspominaniu pontyfikatu Karola Wojtyły, to prawdziwe góry pieniędzy miasto zainkasuje dopiero za cztery lata, kiedy to otwarte zostanie Centrum Jana Pawła II.

 / Fot. AKPADom pielgrzyma mogący pomieścić tysiąc osób, muzeum multimedialne poświęcone życiu i działalności Jana Pawła II (tzw. Dom Jana Pawła II), kościół, dom spotkań dla młodzieży, centrum wolontariatu, Instytut Jana Pawła II, hotel na 250 osób, droga krzyżowa, amfiteatr, kładka, parkingi oraz...pola kempingowe i namiotowe. Tak oto prezentuje się zwana Centrum "Nie lękajcie się" - najnowsza maszynka do pozyskiwania pieniędzy od prawie 2 mln pielgrzymów odwiedzających Łagiewniki każdego roku.

Chociaż rozpoczęcie budowy miało miejsce już w październiku 2008 roku, to widoczne prace budowlane ruszyły miesiąc temu. Plany ambitne, gdyż termin oddania całego kompleksu został wyznaczony na rok 2013, a budowa tego najdroższego wotum dziękczynnego pochłonie 200 milionów złotych. A jeśli duże koszta, to również duże przychody - roczny dochód Centrum szacowany jest w dziesiątkach milionów złotych, wiec po paru latach funkcjonowania koszt budowy zwróci się z nawiązką.

W Krakowie wszyscy są szczęśliwi - Kuria, bo wierni wreszcie będą mieć miejsce do modlitwy i kontemplacji, Urząd Miasta, bo zagospodarowano tereny zakładów Solvay, a budowlańcy z powodu doskonale płatnej roboty.
I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie drażniący fakt patrona tego projektu - wątpię, aby człowiek tak skromny i uniżony jak Karol Wojtyła chciał pobłogosławić ogromny kompleks budynków ku jego czci. Niestety, po raz kolejny Polska okazała się krajem, w którym najwięcej można zarobić na świętościach, gdyż one, jak nikt inny, napędzają cudowną maszynę marketingową. A On zaprotestować nie może, więc interes tym lepszy.

I tak będzie nadal, jeśli przeciętny Kowalski nie przestanie ulegać magii hasła "Jan Paweł II", które powoli zaczyna funkcjonować jako znak firmowy, i zacznie podchodzić do sprawy pontyfikatu Karola Wojtyły z o wiele większym dystansem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.