Facebook Google+ Twitter

Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi

O godz. 10 w Watykanie rozpoczęła się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Świętowanie i modlitwy rozpoczęły się już wczoraj wieczorem. Władze Rzymu podają, że w uroczystościach kanonizacyjnych wzięło udział około 800 tysięcy ludzi.

 / Fot. By Diliff (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.0-1Jak donosi tvn24.pl, msza kanonizacyjna odprawiona została w obecności dwóch żyjących papieży, papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI - to pierwszy przypadek w historii Kościoła Katolickiego.

Msza kanonizacyjna na placu świętego Piotra w Watykanie rozpoczęła się o godz. 10. W uroczystościach wzięło udział około 7 tysięcy duchownych.

Wierni z całego świata już w sobotę wieczorem zebrali się na placu św. Piotra. Jednak, wielu pielgrzymów, aby wejść na plac czekała całą noc, a w wielu okolicznych miejscach powstały prowizoryczne obozowiska.

Jak informuje rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi "mszę będzie koncelebrowało od 130 do 150 kardynałów, około tysiąca biskupów oraz 6 tysięcy księży. Kardynałowie i biskupi będą siedzieć po lewej stronie ołtarza, a księża przy schodach prowadzących do ołtarza".

W uroczystościach wzięło udział tysiące wiernych oraz delegacje z niemal stu krajów m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Uroczystości mają zakończyć się po godz. 12 wielkanocną modlitwą Regina Coeli.

Podstawą do beatyfikcji Jana Pawła II było cudowne uzdrowienie chorej na Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon - Pierre. Do dzisiejszej kanonizacji wybrane zostało uzdrowienie Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, która cierpiała na tętniaka mózgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Ta pierwsza, Panie Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta pierwsza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet sam pan premier buja sobie w obłokach, czego dał wyraz słowami:

" Tak po prostu nie może być, żeby o tak oczywistą i piękną sprawę, jaką jest pamięć o papieżu, kłócić się, wzajemnie blokować i licytować. Powiem szczerze: to jest dość paskudne."

Nie może być, a jest.
Hmm. Można zadać proste pytanie: cóż pan premier zamierza przedsięwziąć, aby tak nie było? Zamknąć drzwi od sali plenarnej i nie otwierać bez aklamacji ?
A może jakaś bardziej jeszcze "inwazyjna" metoda ..? ;)

A może już czas, żeby pan premier przyjął do wiadomości, że rzeczy dla niego "tak oczywiste" wcale oczywistymi dla innych być nie muszą ..?
To pytanie retoryczne, zważywszy na formę zdania.
Ale tam jakaś sugestia, żeby sprawę rozważyć jeszcze raz albo nawet prośba.
Po prostu: "tak nie może być".
W tej głowie nie może ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, pełna zgoda. Aklamacje sejmowe nie są dla jakichkolwiek "poczynań" religijnych, a moja błazenada tego właśnie dotyka...
Pozdrawiam przyjacielsko.
Arek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem w tym Basiu, że Twoja reprymenda jest jak najbardziej na miejscu. Faktycznie, gdy przeczytałem Twój komentarz, to właśnie tak pomyślałem: ma rację! Co mi do tego!

Ale... jeżeli Sejm usiłuje przez aklamację uciąć dyskusję na tematy religijnych wydarzeń, to już nie jest to sprawa tylko ludzi wierzących...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, to po co takie pytanie, a na zdrowie to się przyłączam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arku, ja też się trochę wygłupiam z tym "a co was to obchodzi" ;))))) w sumie dobrze , że wszystkich obchodzi na tyle by zabrać głos w dyskusji. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Chorążewicz Dzisiaj 19:05 "...Czekam na pierwszy kościół pod wezwaniem św JP II." Nie czekaj człowieku, tylko przeznacz ze swojej kiesy dar na mający Twoim zdaniem powstać kościół pw. św. Jana Pawła II.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, ja trochę się wygłupiam pytając o dowód na istnienie niewidzialnych krasnoludków...
Pozdrawiaw po świętych.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już ponad 1/3 zmarłych papieży otrzymała ten status od swoich następców, To tak jak zmarłych rzymskich cesarzy Senat zaliczałw poczet bogów. Nie każdego rzecz jasna, a tylko tych, którzy nie przeszkadzali w bogaceniu się i spokojnym korzystaniu z bogactw arytsokracji senatorskiej. Tych, co przeszkadzali czekało damnatio memoriae - potępienie ich pamięci; ostatnio podobny los spotkał Piusa XII, a także Piusa X.

Nie wypowiadam się wcale o dwóch różnych rzeczach. Papież to pontifex maximus czyli najwyższy kapłan (Jowisza Kapitolińskiego), kolegium kardynalskie to purpuraci, a togi z purpurowym szlakiem nosili rzymscy senatorowie, zaś purpurowe płaszcza rodzina cesarska. Długo mógłbym wyliczać. Tylko prostak może twierdzić, że coś było a nie jest. Historia żyje w nas i wokół nas, a zamordowany Rzym żyje wiecznie w wielu różnych, pożytecznych i szkodliwych postaciach. Jego idee okazały się nieśmiertelne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.