Facebook Google+ Twitter

Jan Paweł II i kobiety - recenzja

"Kobiety w życiu Jana Pawła II" to tytuł książki Pawła Zuchniewicza i Brygidy Grysiak. Autorzy zastanawiają się, jaki wpływ na życie i pontyfikat papieża miały postawy wielkich kobiet XX wieku.

Jeśli ktoś myśli, że znajdzie w książce kontrowersje dotyczące relacji między Janem Pawłem II a kobietami, może być zawiedziony. Jednak jej lektura może dostarczyć sporo wiedzy na temat wpływu znanych niewiast na życie i kapłańską drogę papieża. Czytelnik dowiaduje się o korespondencji między Wandą Półtawską, lekarką i więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. On był dla niej przewodnikiem duchowym, ona wpływała na jego poglądy dotyczące rodziny i problemów etycznych współczesnego świata. Duchowa relacja między ojcem świętym a św. Faustyną Kowalską równie silnie wpłynęła na jego życie, a w szczególności na pontyfikat. Jako papież rozpropagował kult Jezusa Miłosiernego, który objawiał się zakonnicy. Jan Paweł II spłacił również dług wdzięczności wybranej przez Boga siostrze poprzez wyniesienie jej na ołtarze. Z "Dzienniczka", w którym siostra zapisywała swoje duchowe przeżycia i słowa skierowane do niej przez Jezusa, czerpał inspirację do nauczania o Bożym Miłosierdziu. Czytelnik dowiaduje się też o przeżyciach Karola Wojtyły po śmierci matki - Emilii czy przyjaźni z Matką Teresą z Kalkuty.

Autorzy stworzyli wspaniale uzupełniający się duet - Zuchniewicz ciekawie opowiada papieskie historie, a Grysiak prezentuje opinie m.in. kard. Stanisława Dziwisza, abp. Kazimierza Nycza, Szymona Hołowni czy Małgorzaty Kożuchowskiej, z którymi rozmawiała na temat relacji papieża z kobietami mającymi największy wpływ na jego życie.

"Historia jest pisana prawie wyłącznie jako opowieść o dokonaniach mężczyzn, podczas gdy jej najlepsza część jest bardzo często kształtowana przez wytrwałe i konsekwentne działanie kobiet na rzecz dobra" - mówił papież 26 maja 1995 roku w Watykanie. Wrażliwość łączyła się u Jana Pawła z męską dojrzałością. W swoich nauczaniu wielokrotnie wskazywał na rolę w dziejach Polski, Europy, świata, Kościoła.

Książka ukazała się nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.