Facebook Google+ Twitter

Jan Paweł II odmienił życie 82 proc. Polaków

  • B P
  • Data dodania: 2011-04-02 10:13

W przeprowadzonym wczoraj przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, sondażu telefonicznym 82 proc. respondentów zadeklarowało, że osoba Jana Pawła II i nauki przez niego głoszone istotnie wpłynęły na ich życie.

fot. ilustracyjna / Fot. José Cruz/Abr, Creative Commons Attribution 2.5 Brazi- Deklaracje znacznej części respondentów należy interpretować nie tylko przez pryzmat religii i religijności. Na odpowiedzi wpływ miał także aspekt historyczny i niebagatelna rola Jana Pawła II w polskiej drodze do wolności - powiedział Polskiemu Radiu Marcin Duma.

Co drugi badany (53 proc.) stwierdza, że rocznica śmierci papieża Polaka powinna być obchodzona jedynie jako święto kościelne. Z tą opinią nie zgadza się 20 proc. respondentów i chce, aby nadać jej rangę państwową. Natomiast 18 proc. Polaków uważa, że każdy powinien ją obchodzić indywidualnie, we własnym sumieniu.

Jak podaje Polskie Radio, niewielki odsetek badanych (3 proc.) chciałby połączyć rocznicę śmierci papieża z uczczeniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Jeszcze mniej osób, bo jedynie 0,4 proc. jest zdania, że rocznica śmierci Jana Pawła II nie powinna być w ogóle obchodzona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Dagmara Wójcik
  • Dagmara Wójcik
  • 30.04.2011 12:38

Jestem obrażona tym co przeczytalam. Podzielam opinie Pani Marty.Dziwie sie tylko jak można dodawać ocene pozytywną do takiego komentarza. Troszke potrzeba oleju w głowie bo widzę, ze na rozum juz za póżno. Wszystkie dziś autorytety są opluwane. Zapomnielismy kim jesteśmy i wydaje nam się, ze wszystko mozna. Niech świeto Miłosierdzia Bożego wypali wszelki brud i wzbudzi refleksję do nawrócenia dopóki jeszcze nie jest za pózno. b Błogosławiony Janie Pawle II Wielki - módl się za nami. Z powazaaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 02.04.2011 23:59

Do 13 sto latka- Zacznij dziecko szanować ludzi i staraj się zmądrzeć a także nie ukrywaj się pod anonimowością, pozwalając sobie na impertynencję wobec zmarłej osoby.W ogóle nie wiesz kim był dla Polski Jan Paweł II.Gdybyś to rozumiał, to nigdy tak byś Go nie obrażał, jak w tego rodzaju lekceważącym Go komentarzu.Ile Jego książek w życiu swoim przeczytałeś?

Komentarz został ukrytyrozwiń
13latek...
  • 13latek...
  • 02.04.2011 22:19

zmienil zycie dzieci,fizyczne i psychiczne...-.- ... mam juz dosc tego pierdo*** ze byl wielkim czlowiekiem...Dobra byl madryy...malo takich na swiecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, Steniu, co "Autorka miała na myśli", ale sądzę, że wynik tego sondażu to jego sedno, więc powinien być wytłuszczony, niekoniecznie dlatego, że tak wypada.

Jeśli chodzi o odpowiedzi, pozostaje oczywiście kwestia interpretacji pytań, których tu nie znamy.

Masz rację, Wojtku, mocno nam się świat przewartościował po JP II, nie ma już tak charyzmatycznej osoby wśród żyjących. Może wynik tego sondażu to efekt pewnej tęsknoty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Jolu, niestety przywykliśmy do wyrażania swoich opinii z pozycji 'bo tak wypada"
rzec o tej Osobie - to odnośnie zajawki.
Z prawdą o faktycznej zmianie postępowania pod wpływem nauk papieskich, mamy doczynienia na codzień w kontaktach osobstych i poprzez media - i to miałam na myśli.
Pozdrawiam Jolu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Steniu, ale po zajawce jest pierwszy akapit, który wiele wyjaśnia. A tak poza tym, to niektórzy na ten sondaż patrzą chyba życzeniowo. ;) Chcieliby, aby słowa "wpłynęły, zmieniły" oznaczały: uczyniły lepszymi. A o tym tu chyba mowy nie ma? I jeszcze: jest w tym sondażu też miejsce dla 16 proc. ankietowanych - którzy, uważają, że papież nie wpłynął na ich życie.

A tak zupełnie na marginesie - właśnie skończyłam opracowywanie wniosków do pewnej szkolnej ankiety... jak wiele zależy od sposobu sformułowania pytania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ważne są procenty czy to co zostało po Janie Pawle II. Czy było do pomyślenia żeby za Jego czasów profanowano krzyż, pluto i rzycano monetami w kapłanów. Nie pamietam żeby kpiono z hierachów kościelnych itd ...... I kto to robi podobno katolicy obrońcy krzyza i wiary. Polecam film Trzy minuty 21:37 , który pokazuje realne postawy Polaków w tym traumatycznym dla wielu z nas czasie

Komentarz został ukrytyrozwiń
cosik
  • cosik
  • 02.04.2011 19:17

Najlepszy jest jednak w komentarzu Adam Podgórski-robiący za guru dziennikartswa-pluje tu, pluje jak jego dzieło nie jest szybko zamieszczane itp. Ambicja zżera gościa, wstyd, wstyd. I pyrsk powiem
P.S. Rozmieniasz osiągnięcia miły panie na drobne, kubeł zimnej wody jest potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zajawka sugerująca, z którą całkowicie się nie zgadzam, poniewaz ta konstatacja mija się z prawdą- co widać i słychać i czuć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, czyli w gruncie rzeczy piszemy o tym samym:) Źle odczytałem komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.