Facebook Google+ Twitter

Jan Paweł II w polskiej filatelistyce i śląskiej mowie

Rudzki Oddział Polskiego Związku Filatelistycznego zachęca do oglądania bogatej ekspozycji, którą odsłonięto w holu Urzędu Miasta.

 / Fot. Bronisław Wątroba
Prezentacja składa się z 60 kart wystawienniczych i przypomina pontyfikat Karola Wojtyły w trzech blokach tematycznych: " Papież Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej", "25. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II" i " Papież Jan Paweł II Wielki - reminiscencje".
 / Fot. Bronisław Wątroba
Współtwórcą eksponatu jest Bronisław Wątroba, rudzki animator kultury, autor fraszek i rymowanek śląskich. To on stworzył część literacką wystawy (30 kart), prezentując własne utwory napisane w pamiętnym kwietniu 2005 roku. Niektóre powstały w przeddzień śmierci papieża, o czym świadczą zamieszczone daty, a zostały spontanicznie opublikowane w sieci internetowej w okresie żałoby po Janie Pawle II.
 / Fot. Bronisław Wątroba
– Zbiór filateliów jest kolekcjonerską reminiscencją pontyfikatu Jana Pawła II, zachowanego w znaczkach, całostkach, kartkach i stemplach pocztowych – informuje Roman Pawliszak, skarbnik Zarządu Oddziału PZF. - Godne szczególnej uwagi są pielgrzymki papieża Polaka do kraju ojczystego, i co ważniejsze, wydarzenia z okresu jego zasiadania na tronie piotrowym. Warto zwrócić uwagę na prezentację jubileuszu 25-lecia pontyfikatu.
 / Fot. Bronisław Wątroba
- Dla zainteresowanych ekspozycja ta, chociaż niewielka, zapewne będzie swoiście rudzkim wstępem do nadchodzących uroczystości kanonizacji papieża – dodaje Bronisław Wątroba.
Wystawa dostępna jest w godzinach urzędowania magistratu i potrwa do 10 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.