Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Rybowicz - zapomniany literat

tomasz ?akoma
tomasz ?akoma
Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Teatrem Tarnowskim przypomniała czytelnikom postać zapomnianego i niedocenianego na tarnowskiej ziemi autora, Jana Rybowicza.

Ostatni przed wakacjami Salon Poezji na deskach tarnowskiego teatru odbył się pod hasłem "Poetyckie widzenie w nagłym zbliżeniu". Wspomnienia, przeplatane poezją śpiewaną o Janku Rybowiczu w wykonaniu Tomasza Lewandowskiego. Życie i twórczość pochodzącego z Lisiej Góry poety i prozaika przedstawiła Matylda Baczyńska. Z poezją Jana Rybowicza zmierzył się Tomasz Piasecki, któremu udała się trudna sztuka przedstawienia poezji, która do łatwej przecież nie należy, choć od kilku lat jest coraz chętniej wykonywana - także w formie śpiewanej przez różnych wykonawców. Znalazł się wśród nich choćby zespół Stare Dobre Małżeństwo, czy też Krzysztof Myszkowski - do niedawna lider SDM.

Jan Rybowicz urodził się z dala od ziemi tarnowskiej na Opolszczyźnie, jednak los sprawił, że całe jego życie było związane z Lisią Górą i z ziemia tarnowską. W tej podtarnowskiej miejscowości zmarł w 1990 r. Odszedł w miejscu, w którym tworzył - w barze naprzeciwko swego domu. Niejednokrotnie pił tam alkohol, choć prawidłowością było, że kiedy pił to nie pisał, a kiedy pisał - to nie pił. Podczas swojego przedwcześnie zakończonego życia, wydał kilka tomów opowiadań oraz wierszy. Nie można zapominać również o książkach, które opublikował - zbiorach opowiadań, w których opowiada o życiu, o tym z czym się stykał, co widział co przeżywał. Wielu z bohaterów Jego opowiadań jeszcze żyje, a fakt że niejednokrotnie w książkach Rybowicza były zawarte fakty nie dające powodów do dumy sprawiają, że dorobek artystyczny i sama osoba Janka Rybowicza niestety jest odsuwana na bok.

Salon Poezji był dobrą okazją do zmiany tej sytuacji, a sama liczba uczestników niedzielnego spotkania z poezją dowodzi, że wszyscy dla których życie i twórczość Rybowicza jest warta ochrony przed zapomnieniem - są na najlepszej drodze ku sukcesowi.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto