Facebook Google+ Twitter

Jan Sulmicki zastąpi Leszka Balcerowicza na stanowisku prezesa NBP?

Kancelaria prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego poinformowała na stronie internetowej, że do Sejmu wpłynął wniosek o powołanie dr hab. Jana Sulmickiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni Jan Sulmicki pracuje obecnie jako profesor w Instytucie Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich w Szkole Głównej Handlowej. W latach 1988 – 2002 pracował w NBP. Na stanowisku prezesa NBP miałby zastąpić Leszka Balcerowicza.

– Moim zdaniem to dobry kandydat. Wyważona, stosowna kandydatura. Fachowiec, który zanadto nie bawi się w politykę – ocenia prof. Stefan Krajewski, szef katedry ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, były konsultant Banku Światowego i przez osiem lat członek zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP. Profesor Krajewski przyznaje, że kandydatura Sulmickiego jest też sporym zaskoczeniem, gdyż jego nazwisko nie pojawiało się w dyskusjach o obsadzie stanowiska prezesa NBP.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na 6-letnią kadencję. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.