Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Szczepański W24 - KANTOR w Paryżu z piosenką francuską

Jan Piotr Szczepański
Jan Piotr Szczepański
Plakat - Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Plakat - Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie Autor Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
UNESCO ogłosiło 2015 Rokiem Tadeusza Kantora polski reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.Scena ŚOK gości Komedię muzyczną „Kantor w Paryżu"

Tekst, reżyseria, scenografia: Paweł Zapendowski. Obsada: Izabella Grzybowska, Wojciech Gałziński, Jacek Łukaszewski, Jakub Wierzejski, Andrea G. Cattaneo, Sarah Kościński (piosenka francuska), Wojciech Szpak (akordeon).

Ja osobiście odebrałem to jako komedię muzyczną o aktorach polskich działających w teatrach zagranicznych. Po skończonym spektaklu Wojciech Gałziński powiedział mi, że wiele scen do scenariusza „Kantora w Paryżu” zrodziło się w jego głowie na podstawie jego własnych historii przeżytych poza granicami Polski na obczyźnie gównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie rzucił go los. Opowiadał o tym autorowi tekstów i reżyserowi Pawłowi Zapendowskiemu z którym zetknął się przy realizacji jego poprzedniej sztuki „Jak z Aldomovara”.

Zachęcony świetnym kolorowym plakatem i ulotkami z jakże trafnymi przyciągającymi sloganami w stylu KANTOR w PARYŻU z PIOSENKĄ FRANCUSKĄ, Pan Wojtek z Paryża. Poszedłem w ciemno na ten spektakl i nie zawiodłem się. Jakże aktualna jest ta sztuka dzisiaj kiedy to głównym tematem medialnych doniesień w mass mediach jest problem masowej migracji rzesz uchodźców z ogarniętych pożogą wojenną terenów Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Emigracja ludzi teatru, aktorów polskich na Zachód jaką pamiętał Wojtek Gałziński była całkowicie inna niż emigracja rzeźbiarzy czy malarzy. Ci ostatni szybko przebranżowiali się i aby przeżyć często stawali się uznanymi rzemieślnikami. Aktorzy mieli trudniej. Bez znajomości języków nie byli w stanie imponować opanowanymi tekstami polskich wieszczów. Chwytali się najprzeróżniejszych prac by przeżyć. Dopiero pojawienie się na Zachodzie Kantora, który w prawdzie był na początku niezrozumany ale był uznawany za awangardowego. I właśnie ta jego awangardawość zyskała mu od razu sławę. Kantor przygarniał polskich aktorów. O tym opowiada sztuka.

Genialny pomysł, że Kantora gra kobieta i to bardzo młoda. Dla młodej aktorki propozycja zagrania Kantora okazała się świetnym debiutem, który pozwolił jej odkryć prawdę, że aktorstwo jest jej życiowym powołaniem. Ona właśnie jako kobieta wcielając się w postać i osobowość sławnego Kantora przykuwa widza bardziej niż zrobiłby to aktor mężczyzna.

W swoim wywiadzie udzielonym Jakubowi Wydrzyńskiemu, opublikowanym w tegorocznym marcowym numerze drukowanego programu w www.lamelli.com.pl , Paweł Zapendowski wspomniał o swoich planach napisania o Kantorze sztuki teatralnej pt. „Wigilia, Kantor i ja” niedługo po śmierci Kantora w 1990 roku. Ze sztuki tej reżyser przytoczył dwie sceny pokazujące alter-ego Zapendowskiego w wieku 10 lat. Wtedy to jako mały chłopiec idzie do Cricoteki by spotkać się z Kantorem widzianym przez niego w TV. Kantor jest zajęty- właśnie wyjeżdża do Paryża. Druga scena znowu w teatrze Cricoteka. Na spotkanie jest już jednak za późno - właśnie ma miejsce jego pogrzeb. To tak jak w życiu często bywa. Pierwsza scena pokazuje małego chłopca, który jeszcze nie dorósł do tego by Kantor się nim zajął i spotkanie jest niemożliwe a druga scena ukazuje niemożliwość spotkania bo jest już za późno.

Bilety (25 zł normalny, 15 zł ulgowy) były dostępne w biurze ŚOK oraz przed spektaklem

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto