Facebook Google+ Twitter

Jan T. Gross: Polacy są współwinni zagładzie Żydów

Słynny socjolog Jan T. Gross oskarża Polaków, jako nację o udział w procesie zagłady Żydów.

Jan Tomasz Gross w szeregu, swego autorstwa prac, wydanych w formie książkowej/"Sąsiedzi", Złote żniwa", "Strach"/wysuwa wobec Polaków szereg poważnych zarzutów-oskarżeń.Oskarża mianowicie Polaków o uczestnictwo w procesie zagłady Żydów. "Polacy w przeważającej części nie okazywali pomocy, ani nawet współczucia mordowanym Żydom, a jakże często uczestniczyli w procesie Zagłady. A nawet gdy pomagali żądali wysokiego materialnego okupu." - pisał Jan Tomasz Gross w książce "Strach".

Trudno pogodzić się z tak skrajnym przypadkiem stronniczości, braku obiektywizmu i elementarnego poczucia rzetelności i szacunku dla faktów. Gross po prostu ignoruje i przemilcza fakty, które są sprzeczne z przyjętymi przez niego tezami. Dla niego, na przykład, nie ma żadnego znaczenia, że wśród odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów jest 6195 Polaków (25 proc. ogółu). Z tej liczby 704 osoby odznaczono pośmiertnie, gdyż zostały już w czasie okupacji, zamordowane przesz Niemców za ratowanie Żydów. Gross powinien wiedzieć, że jedynie w okupowanej Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci.Dodajmy, ze karze tej podlegały wszystkie osoby z danego domu w którym przechowywano Żydów. Gross ignoruje wiele innych faktów, które nie odpowiadają jego twierdzeniom i tezom. Nie chce zapewne przyjąć do wiadomości ustaleń G.S Paulssona ("Ukryta miasto") i H.G.Furtha, że w proces pomocy Żydom mogło być zaangażowane nawet, setki tysięcy Polaków.Dla niego poświęcenie Sendlerowej widocznie też nic nie znaczy (a uratowała więcej Żydów niż Schindler). Właściwie to trudno mu się dziwić, skoro nie "rusza" go nawet to, że jego ojca pochodzenia żydowskiego uratowała Polka.

Szacunek dla prawdy nakazuje nam przyznać, że nie byliśmy narodem samych "aniołów". W czasie okupacji działali i u nas tak zwani "szmalcownicy". Trudno również usprawiedliwić tych, którzy dopuścili się zbrodni w Jedwabnym, czy "Pogromie Kieleckim", niemniej oskarżanie Polaków jako Narodu o udział w zbrodniach Holokaustu jest obrzydliwym nadużyciem.

Znając nastawienie Grossa, z dużym prawdopodobieństwem można przepuszczać, ze niebawem ukaże się następna jego "naukowa praca", w której będzie udowadniał, że to właśnie Niemcy bronili Żydów przed prześladowaniami Polaków - antysemitów. Wydawnictwo zaś "Znak" gorliwie wyda ją w formie książkowej, ku uciesze tych wszystkich według których, Auschwitz to polski obóz koncentracyjny.


Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Berele Rubinsztayn
  • Berele Rubinsztayn
  • 23.02.2012 19:19

Gross???Niema się nim co przejmować.Nawet wielu Żydów mówi że powinien się nim zająć dobry psychiatra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
embrion
  • embrion
  • 23.02.2012 14:42

Żydzi chyba mają od dziecka wpajaną nienawiść do Polaków. Kolega, który pracował w Londynie przy remoncie synagogi, opowiadał mi, że z przyświątynnej szkoły co przerwę przybiegały pod bramę budowy małe Szloma i Chaimki, i wyzywały pracowników od polskich świń i używały innych nieprzyjemnych epitetów. Dłonie zaciskały się w pięść, ale cóż, to były tylko dzieci. Do studzenia agresji małych "syjonistów" używali butelek wypełnionych niekoszernym moczem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Piotr Wierzbicki
  • @Piotr Wierzbicki
  • 22.02.2012 19:33

I co się Pan rzucasz jak nie przymierzając,przysłowiowa "wesz na grzebieniu"?

Kiedy hitlerowcy "gonili"żydów z miasteczek i przysiołków Polacy,jak przystało na dzieci kościoła katolickiego szat nie rozrywali nad losem,który człowiek człowiekowi zgotował.Np.Holendrzy mieli w tamtym czasie więcej przyzwoitości o którą Pan się tak dopomina,a którą to przyzwoitość chętnie byśmy(jako naród) sobie przypisali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co na to nasi dyplomaci?! Cała ekipa Tuska?!PiS i inne partie?! Centra polskiego intelektu jak: Wrocław, Kraków i Warszawa?! Pod Trybunał w Strasburgu dać go i tyle!
Jemu chodzi tylko o to, żeby zniwelować niemieckie winy! A z Polaków zawsze można zrobić "kozły ofiarne"!
Przebrał miarę a jeżeli uważa że ma rację, musi to udowodnić!
Fakt, że przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, Kościół Katolicki brał aktywny udział w nagonce na społeczeństwo żydowskie! Sprawdziłem to a ci co zeznali, przysięgę przed Bogiem złożyli. A było tak, że księża z polecenia biskupów krzyczeli z ambony: "Żydzi Chrystusa zamordowali!" Przy takiej propagandzie nie ma się co dziwić, że ciemnota nastawiła się wrogo i w imię Chrystusa stali się sprzedawczykami. Poznałem jednego, który mordował Żydów i Niemców. Nigdy nie darował życia. Był jednym z najbardziej aktywnych partyzantów AK w rejonach Kielecczyzny. Skoro sprawa jest tak wysokiej wagi, można sprawdzić. Nazywał się Piotr Kościelny, syn komendanta policji w miasteczku pod Lwowem. Cała rodzina jego skończyła w Oświęcimiu. On zaryzykował przez dziurę w podłodze wagonu uciec z kilkoma kolegami. Kilku wpadło pod koła wagonu, kilku zastrzelono. Jemu się udało i mścił się do końca wojny. Kiedyś wiózł prowiant dla partyzantki. Goniło go trzy samochody wypełnionego wojskiem. Wjechał w zagajnik a kiedy podjechali, obrzucił granatami. Tym co udało się wysiąść, podobijał.
Kiedy zapytałem, dlaczego prześladował Żydów, odpowiedział: "Należałem do NSZ. Natomiast Żydzi nie chcieli pozwolić, żebym się związał z Żydówką i wywieźli ją w głąb Rosji. Kiedy się ożeniłem, przyjechała z powrotem do miasteczka. Spotykaliśmy się potajemnie i to mnie bolało. Na dodatek NSZ kazało zbierać się w niedzielę i wybijać szyby w żydowskich sklepach wystawowych, to wybijaliśmy. Tym bardziej, że księża też byli za tym."
Nic dodać, nic ująć. Czy miałem mieć żal do niego, skoro do tego przyłożyła się wszechwładna propaganda i z błogosławieństwem tych spod sutanny, bo nie bożym?!
Tak samo, jeżeli chodzi o Jedwabne. Ciemni ludzie nawet nie wiedzą, że zostali zamieszani, choć brali w tym udział dla własnej uciechy, co jest nad wyraz skandaliczne. A zapomniano o członkach NSZ w tym przedsięwzięciu!
Tak więc Pan Gross na podstawie wycinkowych, mniej znaczących jak obozy zagłady przekręca i stawia jako zasadnicze a to jest już niedopuszczalne i powinno być karalne, bo może być wykorzystane do fałszywej propagandy. Myślę, że miał z góry zaplanowany taki propagandowy zamiar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.