Facebook Google+ Twitter

Janda, Wójcik i Tomiak uhonorowani „Nagrodami PSC"

12 kwietnia 2013 r. Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC – Polish Society of Cinematographers) po raz pierwszy w historii wręczyło nagrodę za najlepsze zdjęcia w pełnometrażowym filmie fabularnym.

 / Fot. Media MetropolisDo konkursu zgłoszonych zostało 14 autorów zdjęć, z których członkowie Stowarzyszenia wyłonili finałową piątkę. O wyróżnienie walczyli: Jolanta Dylewska („W ciemności”), Ryszard Lenczewski („Kobieta z piątej dzielnicy”), Arkadiusz Tomiak („Obława”), Radosław Ładczuk („Jesteś Bogiem”) oraz Piotr Sobociński Jr („Róża”). Ostatecznie główną nagrodę odebrał Arkadiusz Tomiak za
zdjęcia do filmu “Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Arkadiusz Tomiak to jeden z najbardziej utalentowanych i najciekawszych polskich operatorów filmowych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi pierwsze kroki zawodowe stawiał na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego, m. in. "Cudowne miejsce", "Grający z talerza", "Szabla od Komendanta". Jego debiutem był film” Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 roku za zdjęcia do filmu "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego został uhonorowany nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za ten sam film otrzymał także nominację do Orła.

Stowarzyszenie przyznało również “Nagrody Specjalne PSC” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej. Tegorocznymi laureatami zostali Krystyna Janda i Jerzy Wójcik, których zasługi dla polskiego filmu są nie do przecenienia. Krystyna Janda jest jedną z najważniejszych polskich aktorek, której niezapomnianie role oraz wrażliwość artystyczna wywarły ogromny wpływ na polską sztukę filmową. Profesor Jerzy Wójcik to jeden z najbardziej zasłużonych autorów zdjęć, współtwórca wielu uznanych dzieł polskiej kinematografii (m.in. „Eroica”, „Popiół i diament” czy „Potop”), a także współzałożyciel PSC.

Gościem honorowym gali wręczenia “Nagrody PSC” był Andrzej Wajda, który we wzruszającym przemówieniu przypomniał o niezwykle istotnej roli autorów zdjęć w procesie tworzenia filmu. Uroczystość
swoją obecnością uświetniło wiele postaci ze świata filmowego m.in. Marek Koterski, Robert Więckiewicz, Krystyna Zachwatowicz, Filip Bajon, Jacek Petrycki, Robert Gonera, Sonia Bohosiewicz, Kasia Adamik, Antoni Pawlicki.

Dodatkowe informacje:

Małgorzata Mazur, Media Metropolis
mmazur@mediametropolis.pl
Tel. (22) 266 05 32 / 601 280 484

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.