Facebook Google+ Twitter

Janek Samołyk i wrocławski debiut

Alternatywny kontestator o punkowych korzeniach? Nie. Turnau z gitarą? Też nie do końca. Zjawisko Janka Samołyka jest dla polskiego słuchacza czymś nowym. Niewielu artystów nagrywa muzykę łatwo wpadającą w ucho, a przy tym niegłupią.

W 2009 roku wygrał konkurs debiutantów na OFF Festivalu, rok później otrzymał nagrodę na festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego. Właśnie wydał debiutancką płytę „Wrocław”. Jest to zbiór 11 utworów po polsku i po angielsku.O czym śpiewa Janek Samołyk? Wcale nie o Wrocławiu. Każda piosenka to osobna historia. „Wszy” to szyderczy utwór o subkulturach, mogący się kojarzyć zarówno z zespołem happysad, jak i starym Perfectem. ZaJanek Samołyk - wrocławski muzyk / Fot. janeksamolyk.com moment przechodzimy do "Anybody home?", które jest zapisem rozmowy z kobietą przed powrotem do domu. Muzycznie to amerykańskie rockabilly w stylu lat 50' z zaskakującą końcówką, która mi skojrzyła się z ... Red Hot Chilli Pepers! Tytułowy "Wrocław" to opis jesiennego spaceru po mieście. Warto również zapamiętać tytuły: „Getting Colder”, „I ain't gonna give up (yet)”, „Zdjęcia” czy „In The Name of Progression”, które przywołuje nieśmiertelne No Surprises Radiohead.

Wrocławski muzyk ma zaskakująco szerokie horyzonty muzyczne. Zaskakujące, bo choć jest dwudziestokilkulatkiem, to listę jego ulubionych wykonawców tworzą muzycy z przeszłości. Samołyk wymienia takich artystów jak: Frank Sinatra, Beatlesi, Beach Boysi, The Jam, The Smiths, Blur czy Marek Jałowiecki. Artysta złożył hołd tradycji, a przy okazji pokazał coś świeżego na polskim rynku. Zapraszać go na koncert z okazji dni miasta, Juwenaliów czy na wieczory literackie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak artysta promuję płytę na koncertach i warto przekonać się osobiście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.