Facebook Google+ Twitter

Janik: Jaruzelski ma rację. Trzeba będzie wybrać Komorowskiego

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-12 08:08

Pierwsza tura jest wyborem ideowym i w tej SLD poprze Napieralskiego. Ale wybory nie zostaną wtedy rozstrzygnięte. Natomiast w drugiej turze to już jest tak, jak mówi generał Jaruzelski, bo wybór między panem Kaczyńskim a panem Komorowskim jest dla lewicy łatwy. I ta postawi na marszałka Sejmu - mówi Krzysztof Janik, były przewodniczący SLD, w rozmowie z Joanną Miziołek.

 / Fot. Bartosz SadowskiNajpierw Nałęcz powiedział, że poprze w wyborach Komorowskiego. Później Cimoszewicz ogłosił, że Napieralski jest niedojrzały, a Sojusz nie powinien był zgłaszać swojego kandydata. Ostatecznie Wojciech Jaruzelski zadeklarował, że w drugiej turze zagłosuje na marszałka Sejmu. Jeszcze wyjdzie na to, że nikt z lewicy nie stoi za Napieralskim.
SLD ma swój elektorat. I on będzie miał w tych wyborach prezydenckich kłopot, bo wizja, że pan Jarosław Kaczyński wygrywa w pierwszej turze, może zmienić zachowania naszego elektoratu. Pierwsza tura jest wyborem ideowym i w tej SLD poprze Napieralskiego. Ale wybory nie zostaną wtedy rozstrzygnięte. Natomiast w drugiej turze to już jest tak, jak mówi generał Jaruzelski, bo wybór między panem Kaczyńskim a panem Komorowskim jest dla lewicy łatwy. I ta postawi na marszałka Sejmu.

Część z ludzi lewicy już teraz stawia na Komorowskiego. Czy wynika to z obawy przed zwycięstwem Jarosława Kaczyńskiego i powrotem IV RP? Uznali, że lepiej zawczasu stanąć po stronie silniejszego?
Być może. Ale głosy polityków SLD zostaną oddane na marszałka Sejmu w ostatnim tygodniu przed drugą turą. Wtedy będzie się krystalizować poparcie.

Za to już dzisiaj wiemy, że komitetu honorowego nie będzie. Aleksander Kwaśniewski nie stanie na jego czele.
Komitet honorowy to jest przedsięwzięcie bez znaczenia. Miałby sens, gdyby były normalne wybory i czas, by zebrać w tym konkursie celebrytów. Jedna gwiazda popiera tego, druga innego. Ale w tego rodzaju wyborach moim zdaniem komitet honorowy nie jest potrzebny.

Może nie o to chodzi, że nie jest potrzebny, ale SLD nie zebrał autorytetów, które by poparły Napieralskiego?
Nie wiem. Jak pani wie, nie zajmuję się tymi wyborami. Ja robiłem cztery kampanie prezydenckie i starczy. Wszystkie z wyjątkiem tych. Dwa razy wygrałem, dwa razy przegrałem, starczy. Remis to jest świetnie rozwiązanie.

Adam Michnik podpisał się pod kandydaturą Jarosława Kaczyńskiego. Nawet publicyści są przeciwko wam?

Wcale mnie nie dziwi zachowanie Michnika. Ja też się podpisałem. Pod listą Napieralskiego również i trzema innymi. Bo uważam, że to jest taki obywatelski obowiązek. Skoro ludzie chcą kandydować, to trzeba im to ułatwić, bo debata przedwyborcza podnosi poziom kultury politycznej z korzyścią dla państwa, dla obywateli.

Polskatimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://wiadomosci.onet.pl/2168356,11,niezwykle_koligacje_rodzinne_jaruzelski_jest_spokrewniony_z_dwoma_kandydatami,item.html

No to jest niezły hit.
Jaruzelski spokrewniony z Jarkiem i Komorowskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.