Facebook Google+ Twitter

Janina Żero: "W razie czego, znów bym pomogła"

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuły Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata osobom, które w czasie Holokaustu bezinteresownie i z narażeniem życia niosły pomoc prześladowanym Żydom.

Janina Żero / Fot. Archiwum rodzinneJanina Żero urodziła się w 1923 r. w Klepaczach, jako szóste z siedmiorga dzieci Państwa Klepackich. W 1942 roku wyszła za mąż za Józefa Żero, który zaproponował to małżeństwo ojcu Janiny, w celu uniknięcia jej wywózki na roboty do Niemiec. Zamieszkali w dworku we wsi Smarklice, należącym do rodziny Żerów.

Po przeprowadzce zastali tam ukrywającą się Żydówkę Hindę Sroszko, która pozostała u nich do marca 1943 roku. Państwo Żero opiekowali się również, do połowy 1944 roku jedenastoletnim Benjaminem Blusztejnem. Udzielali również pomocy innym Żydom ukrywającym się w okolicy. Po wojnie małżonkowie przenieśli się do Drohiczyna, gdzie Janina prowadziła mały hotel, pracowała w sklepie oraz prowadziła szkołę krawiecką, natomiast Józef został nauczycielem.

Hinda Sroszko oraz Benjamin Blusztejn przeżyli wojnę. Przez cały czas Pani Janina utrzymywała kontakt korespondencyjny z ocaloną. Benjamin Blusztejn natomiast, w latach 40. wyjechał do Izraela, nie otrzymywał kontaktu z rodziną Żero. Podczas wizyty w Polsce, w latach 80., odnowił go, i do dziś są w stałym kontakcie telefonicznym.

Tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, z inicjatywy Benjamina Blusztejna Pani Józefa została odznaczona w 1988 roku, medalem uhonorowano również pośmiertnie jej męża Józefa Żero.

Po wojnie, Pani Janina spotykała się z różnymi reakcjami, ale zawsze powtarza, że, gdyby podobna sytuacja miała miejsce, na pewno zdecydowałaby się na niesienie pomocy. „W telewizji pokazali jak mnie odznaczali i tutaj na wiele kpin się naraziłam, na bardzo wiele. Nawet taki był po studiach chłopak. I mówi: "I co? Teraz pewnie sobie na plecy uczepisz ten medal?". A ja mówię: "Jak zechcę, to uczepię. […] A nie mam się czego wstydzić i jak by przyszła taka okazja, że trzeba komuś pomóc, to znów bym pomogła" [ sprawiedliwi.org.pl].

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chylę czoła przed ludźmi którzy bezinteresownie pomagają innym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.