Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27578 miejsce

Janko Macoszek wygrał konkurs "Po naszymu czyli po śląsku"

XX finał konkursu "Po naszymu czyli po śląsku" odbył się 28 listopada w Zabrzu. Ślązakiem Roku 2010 został Janko Macoszek. W kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się 8-letnia Dominika Graboś. Tytuł honorowy przypadł prof. Marianowi Zembali.

Odbył się XX finał konkursu promującego śląską mowę / Fot. Grzegorz FrankiPrawie pięć godzin trwała zakończona przed chwilą jubileuszowa, XX gala finałowa konkursu "Po naszymu czyli po śląsku". Impreza promująca śląską mowę od wielu lat wzbudza duże zainteresowanie publiczności, która także dzisiaj wypełniła po brzegi zabrzańską salę koncertową. Gości zabawiał Tercet Egzotyczny i kabaret Rak, ale głównymi bohaterami wieczoru byli Ślązacy, którzy wygłaszali w swoim języku konkursowe monologi.

Tym razem do walki o tytuł Ślązaka Roku stanęło 130 osób. Uczestnicy to ludzie różnych zawodów i w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała siedem lat, a najstarsza 73). Pochodzą z całego Górnego Śląska, zarówno ze wsi, jak i z dużych miast.

W konkursowym jury, podobnie jak w roku ubiegłym, zasiedli profesorowie: Dorota Simonides, Jan Miodek i ks. Jerzy Szymik. Mieli trudne zadanie, bo spośród piętnastu finalistów musieli wyłonić tę osobę, która najlepiej, bez jakichkolwiek błędów językowych i z pełną swobodą opowiedziała przygotowaną przez siebie historię w jednej z kilkunastu gwar śląskich.

Ślązakiem Roku 2010 ogłoszony został Janko Macoszek. Zwycięzca ma 26 lat i jest góralem z Istebnej. Drugie miejsce zajęła Teresa Przybyła, mieszkająca również w Istebnej, a trzecie przypadło Dorocie Łukaszczyk z Tarnowskich Gór.

Jury przyznało też tytuł Młodzieżowego Ślązaka Roku, który otrzymała 8-letnia Dominika Graboś z Mysłowic. Laureatka pokonała sześciu innych finalistów startujących w tej kategorii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

goralka
 • goralka
 • 04.05.2011 23:03

Górale Beskidzcy, Śląscy od Beskidu Ślaskiego a nie G.Śląska, tak jak są żywieccy od Beskidu Żywieckiego, który też przecież w woj. slaskim jest

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Przybyła
 • Roman Przybyła
 • 01.12.2010 05:55

A gdzie redaktorku mój komentarz wczorajszy?! Pani Werner też utarła panu nosa! Wstydzisz się a może bardziej odpowiedała ci cenzura twoich mocodawców z "podbeskidzia"? Jesteś żałosny, redaktorku...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda Werner
 • Magda Werner
 • 30.11.2010 19:38

Panie Adamie, przykro mi to pisać, ale brak panu podstawowej wiedzy o Śląsku. Otóż, wspomniany przez Pana Śląsk Cieszyński jest jak najbardziej częścią Górnego Śląska a nie żadnym "osobnym Śląskiem" jak Pan sugeruje. To samo dotyczy pozostałych części Górnego Śląska, czyli Śląska Pszczyńskiego, Lublinieckiego, Opawskiego i Opolskiego. A co do "podbeskidzia" to niby gdzie ten region leży i jakie miejscowości go tworzą? Wśród opinii tych, którzy tak głośno krzyczą to byłaby Bielsko-Biała i ... hmm.... i chyba na tym zakończymy, co oczywiście i tak jest bzdurą. Wystarczy wziąć w rękę dobrą monografię na temat Śląska lub Górnego Śląska a naprawdę wszystko stanie się jaśniejsze. Osobiście polecam monografie wydane przez Uniwersytet Wrocławski (jest ich kilka i nie trzeba sięgać do Wikipedii) i gwarantuję Panu, że żaden z szanujących się autorów o tym dziwnym "podbeskidziu" nawet się tam słowem nie zająknął. Co do drugiej części wypowiedzi, to absolutnie tutaj zgadzam się z odpowiedzią Pana Romana Przybyły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Przybyła
 • Roman Przybyła
 • 30.11.2010 18:06

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Bardzik
 • Aneta Bardzik
 • 30.11.2010 00:11

Słyszałam od znajomego, że pierwsze miejsce zasłużone, ale do trzeciego można mieć zastrzeżenia. Podobno strój źle dobrany, mało wyrazista mowa, brak charyzmy, no i podobno poważne potknięcia przy pytaniach komisji - czy to prawda, że ta osoba nie wiedziała co to jest "bolok" i nie radziła sobie z nazwą miejscowości? Jeśli tak, komisja nie popisała się w tym roku. Chwalenie się, że przesłuchania trwały kilka godzin jest nie na miejscu. Jeśli ktoś wymyśla regulamin, dlaczego uczestnicy i komisja nic nie robią sobie z limitów czasowych? Żadne media nie kupią tak sztucznie rozciągniętej imprezy. No i dwie ostatnie uwagi: 1 Tercet Egzotyczny i kabaret Rak nie powinny się pojawiać na imprezach śląskich, na których poziom znajomości Śląska jest na tak wysokim poziomie. 2. Organizatorzy, a przede wszystkim komisja - jeśli czują się autorytetami w dziedzinie kultury Śląska - powinni odważyć się godać do mikrofonów a nie uczyć czystej polszczyzny jak na warszawskich salonach. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje.

@ Magda Istebna to Śląsk Cieszyński a nie Górny Śląsk. Po Podbeskidziu też proszę nie jechać bo jest i dobrze i się rozwija. Zresztą ludzie tam nie chcą czuć się Ślązakami. Może wpływ na to ma to, że Podbeskidzie jest patriotyczne a czasem patriotyzmu na G. Śląsku brakuje więc Podbeskidzianie tym bardziej nie chcą mieć z taką śląskością nic wspólnego. Po prostu Bielsko ma potencjał by tworzyć własny region wokół siebie i to się dzieje. Skoro Ślązacy są tacy wolnościowi to niech pozwolą Podbeskidzianom być sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda Werner
 • Magda Werner
 • 28.11.2010 23:44

Gratulacje dla laureatów. Cieszy niezmiernie, że czołowe dwa miejsca zajęli ludzie z Istebnej, raz że mam tam grupę przyjaciół i znajomych, a dwa to pokazuje, że Istebna to Górny Śląsk pełną gębą :) wbrew temu co próbuje wmówić ludziom kilku zakompleksionych frustratów majaczących coś o jakimś "podbeskidziu". Bywam co roku na Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który odbywa się w pierwszym tygodniu sierpnia i nie znam nikogo z tych stron, kto by mówił o sobie, że jest "góralem podbeskidzkim", oni od zawsze mówią o sobie "górole" śląscy. Kto nie wierzy niech sprawdzi. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.