Facebook Google+ Twitter

Jan-Olov Madeleine Ågren

"To co zwiemy różą pod inną nazwą nie mniej by pachniało" możemy przeczytać w "Romeo i Julii". Ale nazwy są ważne. Dlatego Jan-Olov poszedł do sądu.

 / Fot. screen30 września tego roku Szwedzki Najwyższy Sąd Administracyjny (Regeringsrätten) orzekł, że Jan-Olov Ågren może nazywać się "Madeleine". Oznacza to, że wszystkie szwedzkie urzędy mają obowiązek wyrażać zgody na zmianę imienia (dowolnej płci) niezależnie od płci wnioskującego.

"Gratulujemy Madeleine! Orzeczenie oznacza, że z góry narzucone przez państwo nazywanie osób zostało zniesione. Każdy dorosły może teraz decydować za siebie, jak chce być nazywany" - powiedział Soren Juvas, prezes RFSL (szwedzkiej organizacji walczącej o prawa osób LGBTQ). "Werdykt jest zwycięstwem osób transpłciowych, RFSL i innych, którzy walczyli przez wiele lat z administracją publiczną, żeby zmienić użycie prawa dotyczącego imion".

Cytat pochodzi ze strony RFSL

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

bardzo chciałabym szerszego kontekstu, ale rozmawiałam z Madeleine i prosiła, żeby nie sprowadzać tego do jej przypadku, tylko opisać samo "wydarzenie" sądowe.

Co do walki z administracją - pisałam do Sorena, ale jest zajęty i nie ma czasu mi odpisać..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatem niewiedzący czytelnik artykułu oraz komentarzy będzie miał wyjaśnienie na wierzchu :) Ale masz rację, ten skrót nadal powinien być wyjaśniany, choćby w przypisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam ten wywiad: http://wiadomosci.onet.pl/1556721,2677,1,0,1,kioskart.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thadée - wydawanie opinii o kimś na podstawie artykułu, który nie odpowiada na pytania: *kto*? dlaczego? jak? o co chodzi? dowodzi nieprzetworzenia treści tego artykułu. To uchodzi w komentarzach na Onecie, ale link są bardziej wymagającym medium.

Przemysławie - osoba LGBTQ to osoba, która jest albo lesbijką/gejem/jest biseksualna, albo jest transpłciowa, albo jest queer. Queer to ktoś, kto nie przystaje w jednoznaczny sposób do poprzednich kategorii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2009 10:26

czyli nic nowego, już od dawno takich "panów" zdrobniale, po żeńsku nazywano "ciotą". Ach ci Szwedzi myślą, że Amerykę odkryli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Twoim newsie brakuje mi szerszego kontekstu.
Kim jest Madeleine? Czemu chciała zmienić imię?
Czy osoby transpłciowe w Szwecji miały wcześniej problemy ze zmianą imion w sądzie? Czy Madeleine poprzestaje na zmianie imienia i dlatego jest to wydarzenie precedensowe? Czy też jest to news w stylu link (nie obraź się, ja wiem, że nie, ale ja Cię znam)?
O co chodzi ze wspominaną w tekście walką z administracją publiczną? Na czym polegała?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.