Facebook Google+ Twitter

"Janosikowe" niezgodne z konstytucją. Mazowiecki sejmik triumfuje

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dwa artykuły ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego są niezgodne z konstytucją. Tym samym podważył sposób obliczania tzw. "janosikowego".

 / Fot. By Wistula (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsSkargę do TK złożył Sejmik województwa mazowieckiego. To właśnie ten samorząd musiał przekazać w ostatniej dekadzie biedniejszym regionom 6,4 mld złotych na mocy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. "Art. 31 oraz art. 25 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (...) są niezgodne z art. 167 ust. 1 i 2 w związku z art. 166 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie są niezgodne z art. 9 ust. 5 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, sporządzonej w Strasburgu dnia 15 października 1985 r." - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 18 miesięcy zakwestionowane przepisy stracą ważność - informuje Gazeta Prawna.

Na czym polega "janosikowe"? To opłata na rzecz budżetu państwa uiszczana przez samorządy, których dochody przekraczają próg określony w ustawie. Jedynym płatnikiem netto jest województwo mazowieckie. Stąd decyzja Sejmiku o złożeniu skargi do TK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.