Facebook Google+ Twitter

Janukowycz igra z ogniem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-03-06 23:43

W ukraińskim życiu politycznym wydarzył się kolejny niebezpieczny precedens. W środę 6 marca najwyższy sąd administracyjny w Kijowie pozbawił mandatu poselskiego Serhija Własenkę, członka opozycyjnej „Batkiwszczyny”.

 / Fot. jaukrainec.ucoz.uaW ukraińskim życiu politycznym wydarzył się kolejny niebezpieczny precedens. W środę 6 marca najwyższy sąd administracyjny w Kijowie pozbawił mandatu poselskiego Serhija Własenkę, członka opozycyjnej „Batkiwszczyny” zaangażowanego w sprawę obrony Julii Tymoszenko. Jak wiadomo, była premier Ukrainy odbywa siedmioletnią karę więzienia za nieprawidłowości przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r., kiedy piastowała ona urząd premiera kraju. Międzynarodowa społeczność na czele z przywódcami największych państw i instytucji demokratycznych świata zgodnie uznała ten wyrok za brutalną rozprawę panującego reżimu nad liderami opozycji. Pierwsze słowa krytyki skierowali do Kijowa amerykański Departament Stanu i wysokiej rangi urzędnicy unijni – donosi portal Ukraińska Prawda.

Wtrącając do więzienia największych oponentów politycznych, Janukowycz zapoczątkował niebezpieczną tradycję. W razie tryumfu opozycji w kolejnych wyborach prezydenckich w 2015 roku, to on może paść ofiarą standardów, które dzisiaj wprowadza.

Sądząc jednak po wczorajszym incydencie, Wiktor Janukowycz nie zamierza opuszczać pałacu prezydenckiego po 2015 roku. W dążeniu do reelekcji nie liczy się z ceną, dlatego bezwzględnie eliminuje każdą przeszkodę która staje na jego drodze.
Tym razem ofiarą wciąż trwającej rozprawy z Tymoszenko padł jej zaufany doradca i obrońca Serhij Własenko, którego nazwisko jeszcze niedawno nie było znane szerszej publiczności. Jednak udział w kolejnych postępowaniach sądowych (obecnie trwa proces w którym Tymoszenko jest oskarżona o zlecenie w 1996 r. zabójstwa konkurenta biznesowego), w trakcie których Własenko utrzymywał trwały kontakt z mediami, zapewniło mu rozgłos i popularność
w środowiskach opozycyjnych.

W uzasadnieniu wczorajszego wyroku ws. byłego już posła Batkiwszczyny, najwyższy sąd administracyjny powołał się na art. 78 konstytucji Ukrainy, zgodnie z którym deputowany nie może łączyć swojego mandatu z innymi stanowiskami z wyjątkiem działalności naukowej, dydaktycznej lub o artystycznej.

Rada Najwyższa Ukrainy jako instytucja władzy przeżywa trudne czasy odkąd Janukowycz objął urząd prezydenta w 2010 roku. Jednym z pierwszych kroków, które podjął on na nowym stanowisku było osłabienie roli parlamentu w ramach budowania scentralizowanego systemu rządzenia państwem. W niedawnych wyborach kontrolowana przez prezydenta Partia Regionów nie zdołała zapewnić sobie konstytucyjnej większości w parlamencie, co zapewniłoby Janukowyczowi pełną kontrolę nad legislatywą. Skuteczna działalność opozycji, wyrażająca się m.in. w blokowaniu prezydium rady najwyższej i uniemożliwianiu uchwalania nieakceptowanych projektów ustaw, zmusiła prezydenta do radykalnych posunięć.

O ile do tej pory mandat poselski stanowił pewne zabezpieczenie przed ewentualnymi represjami ze strony administracji rządowej, o tyle po wczorajszym incydencie nikt nie może być pewnym swojej przyszłości. Dotyczy to także posłów z ramienia Partii Regionów. Wielu z nich jest wpływowymi biznesmenami, takimi jak najbogatszy Ukrainiec z Doniecka Rinat Achmetow. Jeśli kiedyś interesy właściciela „Szachtara Donieck” rozejdą się z interesem Janukowycza i jego rodziny, jak w swoim czasie rozeszły się drogi Putina z Chodorkowskim, immunitet poselski nie uchroni oligarchy.

Osłabiając instytucję parlamentu poprzez dyskredytację mandatu poselskiego, prezydent wdaje się w niebezpieczną grę. Dzisiejsze zaplecze Janukowycza – deputowani i inni wpływowi członkowie Partii Regionów – jutro mogą wystąpić przeciwko niemu. Nic bowiem nie jest w stanie bardziej podważyć ich lojalności wobec przywódcy niż obawa przed utratą własnego biznesu i udziału we władzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.