Facebook Google+ Twitter

Janukowycz jest w Charkowie? Ma stanąć na czele powstania

Kolejna, uporczywa plotka w Kijowie. Obalony prezydent przekroczył potajemnie granicę i już wkrótce stanie na czele powstania. Tymczasem drugie powstanie, na zachodzie i w stolicy, może rozpocząć Prawy Sektor.

Janukowycz wita prezydenta Czech, wrzesień 2013 / Fot. administracja prezydenta JanukowyczaCo prawda Służba Ochrony Pogranicza zapewnia, że przez granicę z Rosją nawet mysz się nie prześlizgnie, ale trudno brać to poważnie. Nieudana próba częściowej mobilizacji sił zbrojnych już wykazała jaki jest rzeczywisty stan zbrojnych ramion nowego reżimu w Kijowie. Swoje wczorajsze wystąpienie Janukowycz zakończył zagadkowo i groźnie: "Nie mogę w tej chwili ujawnić wszystkiego, ale nie będę szczędził sił, aby zdemaskować wszystkie machinacje, jakie doprowadziły do rozpadu naszego państwa i aby winni całej tej farsy ponieśli zasłużoną karę."

przemówienie Janukowycza, 28 III 2014


Tymczasem rząd Jaceniuka nie stara się rozładować napięć, a na odwrót, jeszcze bardziej je zaostrza. Tak np. minister kultury Jewhen Niszczuk zapowiedział przymusowe dubbingowanie wszystkich zagranicznych filmów na ukraiński. Dodał przy tym, że ludność rosyjskojęzyczna nie powinna się tym martwić, ponieważ dzięki temu znajdzie się dla niej wiele nowych miejsc pracy, o czym zawiadamia dziennik "Ukraińska Prawda":

http://life.pravda.com.ua/culture/2014/03/27/160416/

Za rządów Janukowycza można było nawet kręcić ukraińskie filmy w języku rosyjskim. Jako przykład wymienię wspaniałą, wzruszającą opowieść o tragicznym życiu białego Rosjanina, wielkiego artysty rosyjsko-rumuńskiego Leszczenki, zamęczonego przez NKWD - Piotr Lieszczienko. Wsio szto było. Powstaje pytanie: czy takie filmy zubożyły kulturę ukraińską?

Na tym jednak nie koniec. ponieważ nie zostało spełnione główne żądanie Prawego Sektora: usunięcie ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Co więcej, rząd Jaceniuka rozważa delegalizację tej organizacji, zaś dowódca konkurencyjnej wobec niej Gwardii Narodowej Andryj Parubij doradza wypalenie jej ogniem i żelazem. Jest rzeczą aż nadto oczywistą, że w takim wypadku ten zbrojny odłam skrajnych nacjonalistów sięgnie po broń palną, a ma jej bez liku. M. in. w wyniku rozgrabienia arsenałów garnizonów wojskowych w Hałyczynie w czasie zamętu w drugiej połowie lutego wszedł w posiadanie ok. 90 ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. Przy tym następca Muzyczki - Roman Kowal, zapowiada krwawą zemstę. Z drugiej strony prorosyjska milicja w Charkowie zapowiedziała, że następne aresztowanie (na razie dokonano dwóch takowych) któregoś z działaczy na rzecz referendum w sprawie federalizacji Ukrainy albo przyłączenia się jej wschodnich okręgów do Rosji spotka się z odporem przy użyciu ostrej amunicji.

Awakow planuje rozprawę z PS

Oto zgromadzenie przed rosyjskim konsulatem w Charkowie, na którym wzywa się Janukowycza jako prawowitego prezydenta do powrotu, aby stanął na czele powstania, które "położy kres okupacji" i "ukarze zdrajców ojczyzny":


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.