Facebook Google+ Twitter

Janukowycz odwiedzi dziś Brukselę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-01 08:42

Nowy prezydent Ukrainy chce uzyskać od Unii Europejskiej obietnicę zniesienia wiz dla obywateli swego kraju już od początku przyszłego roku. Taki jest zdaniem dziennika „Kommersant" główny cel dzisiejszej wizyty Wiktora Janukowycza w Brukseli.

Wiktor Janukowycz chciałby, aby jak najszybciej został podpisany plan działań, którego celem będzie zniesienie wiz dla Ukraińców. Na pewno nie nastąpi to dziś. Rozmowy na ten temat były prowadzone już w zeszłym roku jednak Kijów dotąd nie spełnił stawianych warunków.

Unia domaga się stworzenia jednej instytucji, która będzie zajmowała się migracją, przeprowadzenia reformy wydawania paszportów oraz demarkacji granicy. Dziennik zauważa też, że nawet jeśli udałoby się spełnić te warunki, to mało prawdopodobne jest zniesienie wiz od pierwszego stycznia bowiem taką decyzję muszą ratyfikować parlamenty wszystkich państw Unii.

Według „Kommersanta", wizyta nowego prezydenta ma raczej charakter zapoznawczy. Unijni urzędnicy chcą się dowiedzieć, jak widzi on dalszy rozwój Ukrainy.

W czasie swojego przemówienia po zaprzysiężeniu w Radzie Najwyższej, Wiktor Janukowycz powiedział, że chce, aby Ukraina była mostem między Wschodem a Zachodem. Jako najważniejsze wymienił stosunki z Rosją, Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Politolodzy prognozują, że Wiktor Janukowycz powróci do polityki zagranicznej Leonida Kuczmy. Określano ją jako politykę „wielowektorowości", czyli wahania się między Moskwą,Brukselą i Waszyngtonem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.