Facebook Google+ Twitter

Janukowycz w Japonii. Wizyta na uniwersytecie w Kioto

Jak informuje Biuro Prasowe prezydenta Ukrainy, Wiktor Janukowycz spotkał się z rektorem, wykładowcami, naukowcami oraz studentami uniwersytetu w Kioto.

Janukowycz na uniwersytecie w Kioto. / Fot. Biuro Prasowe Prezydenta UkrainyW czasie spotkania na uniwersytecie w Kioto specjaliści z zespołu profesora Yamanaki dokonali prezentacji nowych technologii stosowanych w medycynie (szczególnie pomocne przy walce z rakiem).

Po zakończonej prezentacji Wiktor Janukowycz stwierdził, że Japonia jest jednym z głównych liderów na świecie, jeśli chodzi o rozwój w medycynie. Podkreślił w tym wielką zasługę uniwersytetu w Kioto, który w gronie swoich absolwentów ma aż pięciu laureatów nagrody Nobla.

Z kolei profesor Yamanaka powiedział, że jego centrum jest zainteresowane współpracą z ukraińskimi instytucjami naukowymi, szczególnie w zakresie kształcenia naukowców z Ukrainy i Japonii.

Janukowycz i japońscy studenci


Janukowycz - Kioto / Fot. Biuro Prasowe Prezydenta UkrainyPo spotkaniu z japońskimi naukowcami prezydent Ukrainy spotkał się ze studentami uniwersytetu. W czasie przemówienia podkreślił, że Japonia jest krajem, który jest światowym liderem w wielu dziedzinach życia, posiada unikalną zdolność łączenia tradycji kultury antycznej z zaawansowaną nauką i technologią.

Mówiąc o Ukrainie Janukowycz powiedział, że jego kraj również ma wielkie zasługi dla świata. Przy tej okazji wymienił dwa nazwiska: Igora Sikorskiego - twórcy pierwszego śmigłowca i Siergieja Korołowa - projektanta. Dodał także, że kiedyś Ukraina była jedną z potęg świata.

Wspomniał także o przyznaniu zawodnikowi sumo Koki Nayamie Orderu Zasługi III stopnia "za znaczący wkład osobisty mający przyczynić się do wzmocnienia międzynarodowego prestiżu Ukrainy, a także do pogłębiania ukraińsko - japońskich relacji międzyludzkich".

Janukowycz o Ukrainie współczesnej


W swoim przemówieniu Wiktor Janukowycz przedstawił atuty współczesnej Ukrainy. Jego zdaniem są to:lotnictwo, przemysł obronny, górnictwo, metalurgia, a także rozwijający się przemysł transportowy. Innym atutem Ukrainy - może być, już w niedalekiej przyszłości, rolnictwo - przede wszystkim ze względu na jakość gleby (nasz wschodni sąsiad ma największy obszar czarnoziemów w Europie). Janukowycz stwierdził, że chciałby, aby jego kraj stał się ponownie "spichlerzem Europy" i jednym z wiodących dostawców żywności.

Powiedział również, że priorytetem jego działalności jest modernizacja kraju, systemowe reformy gospodarcze i społeczne, które będą dawały możliwości do wzrostu gospodarczego i szybszego rozwoju w obszarze inwestycji. W perspektywie ma to stworzyć Ukrainie szansę na zwiększenie jej znaczenia na świecie. Janukowycz zaakcentował również fakt, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem dla świata i chce z nim współpracować.

Wypowiedział on również swoją pozytywną opinię o integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Wspomniał o normalizacji relacji z Rosją, a Stany Zjednoczone uznał za swego "strategicznego partnera". Również Japonia została przez niego uznana za jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych (inwestycje, kredyty, ekologia, rolnictwo, edukacja, nauka, kultura, kwestia przesyłu gazu, przemysł, transport, a nawet...badanie przestrzeni kosmicznej!).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.