Facebook Google+ Twitter

Janukowycz wygrał pierwszą turę z wielką przewagą nad Piękną Julią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-18 19:55

10 punktów procentowych dzieli konkurentów do fotela prezydenta Ukrainy. Tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza - po przeliczeniu 98,6 procent głosów - poinformowała, że Wiktor Janukowycz zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 35,3 procent głosów. Julia Tymoszenko zyskał poparcie 25,05 procnet wyborców.

Lider opozycyjnej Partii Regionów mógłby wygrać już w pierwszej turze w 6 obwodach oraz na Krymie. Tam liczba zwolenników Wiktora Janukowycza przekroczyła 50 procent. Największe poparcie zdobył w obwodzie donieckim, gdzie na jego kandydaturę oddano 76 procent głosów. Najmniejsze zanotowano w Iwano-Frankowsku i okolicach.

Julia Tymoszenko miałaby szansę zostać w pierwszej turze prezydentem jednego obwodu - wołyńskiego ze stolicą w Łucku, przy granicy z Polską.

Na wschodzie Ukrainy drugie miejsce zajmował najczęściej bankier Serhij Tihipko, na zachodzie byli to obecny prezydent Wiktor Juszczenko oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Arsenij Jaceniuk.

Komentatorzy zwracają uwagę, że taki rozkład głosów może sprawiać wrażenie, iż Ukraina nadal pozostaje podzielona na Wschód i Zachód, jednak tak naprawdę Wiktor Janukowycz stał się mniej prorosyjski niż był 5 lat temu, zaś Julia Tymoszenko nie jest już tak prozachodnia jak w 2004 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.