Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2781 miejsce

Janusz Kobis o tarnowskich ortopedach. Recenzja książki

Janusz Kobis, na co dzień lekarz medycyny, napisał książkę "50 lat działalności Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie", która ukazała się z okazji jubileuszu tarnowskich ortopedów.

Strona tytułowa książki Janusza Kobisa o tarnowskich ortopedach. / Fot. Reprod.Józef KomarewiczAutor w słowie wstępnym napisał m.in.:"Historia ortopedii i traumatologii sięga czasów człowieka rozumnego. Bowiem wtedy występowały urazy oraz schorzenia narządów ruchu. Samo słowo "ortopedia" wywodzi się z języka greckiego orthos-paideos, co oznacza mniej więcej "proste dziecko". Stąd symbolem ortopedii jest drzewko podtrzymywane drewnianym palikiem, celem osiągnięcia harmonijnego i prostego wzrostu.

Pół wieku tarnowskiej ortopedii: dużo to, czy mało? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Najlepiej wiedzą o tym nasi pacjenci nie tylko z Tarnowa i okolic, ale także z wielu nawet bardzo odległych regionów naszego kraju."

Książkę otwiera wypowiedź pierwszego organizatora i ordynatora oddziału ortopedycznego w tarnowskim "starym szpitalu" - dr. med. Władysława Kosieca. Później autor przypomina w rozdziale "Trochę historii, trochę wspomnień i garść aktualności" początki tarnowskiego szpitalnictwa, które sięgają piętnastego stulecia. Wówczas szpital uważano za przytułek dla ślepych, chromych, ubogich oraz słabych i chorych.

Lek.med.Janusz Kobis, autor książki o tarnowskich ortopedach. / Fot. Józef KomarewiczJanusz Kobis pisze w książce, że tarnowska ortopedia narodziła się w 1962 r., a więc dokładnie pięćdziesiąt lat temu. Utworzenie oddziału ortopedyczno urazowego w Tarnowie było bardzo złożonym i skomplikowanym procesem historycznym i cywilizacyjnym, nieodłącznie związanym ze stanem wiedzy lekarskiej, doświadczeniem, zasobami kadrowymi i możliwościami finansowymi, organizacyjnymi i technicznymi. Bowiem w Polsce prekursorów ortopedii odnajdujemy na przestrzeni kilku stuleci. Do nich należy zaliczyć m.in. Jana Strusia (1510-1563), Jana Jonstona (1603-1673), Jana Adama Kulmusa (1689-1745). Rozwój polskiej myśli ortopedycznej nastąpił dopiero pod koniec XIX w. i na początku XX w.

Autor opisuje w książce pracę współczesnych ortopedów na oddziale chirurgii urazowej i ortopedii w "starym szpitalu" w Tarnowie. Wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt do nawigacji komputerowej mają możliwości przeprowadzania precyzyjnego zabiegów. Zamieścił również w publikacji alfabetyczny spis lekarzy oddziału ortopedycznego, listy instrumentariuszek i pielęgniarek, a także spis publikacji naukowych tarnowskich ortopedów. Książka jest bogato ilustrowana. Zamieszczone w niej zdjęcia są doskonałą dokumentacją historii tarnowskiej ortopedii.

Wydawcami książki są: Zakłady Graficzne "Drukarz" w Tarnowie, Specjalistyczny Szpital im. E.Szczeklika w Tarnowie, Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedii tegoż szpitala. Wydaniu książki patronował Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szanowna Pani Marto, widocznie przeoczyłem e-maile, gdyż na pewno znalazły się w mojej skrzynce. Uprzejmie proszę przesłać jeszcze raz e-maila na jozefkomarewicz@tlen.pl. Odpowiem na pewno. SAP jest w Tarnowie !!! Fakt, były próby tworzenia ZLP i SPP, ale jakoś nie doszło do organizacji owych związków twórczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Pan pisze Wydaniu książki patronował Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich. Tak sobie własnie myślałam,ze nie ma w Tarnowie ani SPP ani ZLP ale jest SAP. Ponieważ Tarnów to moje rodzinne miasto chciałam spróbować przyłączyć się do SAP w Tarnowie. Szkoda,ze nie odpowiedział mi Pan na żadnego mejla dot. moich zapytań o warunki członkostwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.