Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11341 miejsce

"Janusz Korczak. Życie dla dzieci". Biografia Starego Doktora

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-04-15 20:27

W lutym br. nakładem krakowskiego Wydawnictwa WAM ukazała się książka o Starym Doktorze, nosząca tytuł "Janusz Korczak. Życie dla dzieci". To już kolejne wydanie, które cieszy się nieustannym powodzeniem wśród czytelników.

Janusz Korczak. Życie dla dzieci " Erich Dauzenroth / Fot. Okładka książki"Dziwne jest życie. Życie jest jak dziwny sen. Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem. Choćby droga do celu była poplątana, a myśli niespokojne...." /Janusz Korczak "Kajtuś czarodziej"/

Z tej niewielkiej książeczki Ericha Dauzenrotha zatytułowanej "Janusz Korczak. Życie dla dzieci" (liczącej zaledwie 184 strony i zilustrowanej licznymi zdjęciami) dowiadujemy się nie tylko faktów znanych już powszechnie. Autor wydobywa bowiem na światło dzienne drastyczne tajemnice z przeszłości legendarnego pedagoga, jak np. choroba psychiczna ojca.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit) nie znał nawet prawdziwej daty swoich urodzin, gdyż jego ojciec zaniedbał tak prozaiczną procedurę, jak urzędowa rejestracja swojego potomka. Rzuca to nowe światło na postać bohatera "Króla Maciusia", który posiadał wiele chłopięcych cech i przeżyć "polskiego Pestalozziego".

Na długo przed wybuchem wojny domagał się od pedagogów i nauczycieli traktowania dziecka z należytym szacunkiem i powagą dla towarzyszących mu problemów. Te swoje postulaty zawarł między innymi w scenach przewrotu i sformułowanej przez zbuntowane dzieci liście żądań na kartach "Króla Maciusia". Radiosłuchacze z wielką uwagą przysłuchiwali się też "Gadaninkom Starego Doktora", czerpiąc z jego rad i myśli inspirację do wychowywania nowych pokoleń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fajnie. Będziemy mieli o czym duskutować. A tą znasz?

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również pisałem o tej książce. Autopromocja: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.