Facebook Google+ Twitter

Janusz Lewandowski: Nie wymaga się ode mnie odpolitycznienia

- Rozpoczynamy eksperyment jak zbudować większą Europę, przy pomocy mniejszych pieniędzy - mówi Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu UE. Rozmowa o wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014-2020 i innych kwestiach związanych z UE.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Janusz_Lewandowski_Sejm_05.JPG / Fot. Janusz LewandowskiKarol Andrzejewski: Dużo Pan mówi o tym, że budżet UE jest dobry dla Polski, a jaki jest dla Europy?
Janusz Lewandowski:
Dla Europy jest to po raz pierwszy budżet mniejszy niż mamy obecnie. Rozpoczynamy eksperyment jak zbudować większą Europę – większą, gdyż nowym członkiem jest Chorwacja, mamy też więcej kompetencji – przy pomocy mniejszych pieniędzy. Ten rachunek - patrząc od Krakowa, Warszawy jest nieco inny, bo Polska może liczyć na nieco większe fundusze strukturalne. Dodatkowo pojawia się też element wyrównania różnic w dopłatach bezpośrednich w rolnictwie.

Karol Andrzejewski: Parlament Europejski mocno krytykuje ten budżet, myśli Pan że poprze budżet w tej formie, da zielone światło? Czy będzie kolejny kryzys w UE?
Janusz Lewandowski:
Potrzebna jest zgoda Parlamentu Europejskiego. Parlament ma prawo poprawić to co trzeba poprawić. Musi rozwiązać problem luki roku 2013, a także skoro mamy mniej pieniędzy to musi dać większą elastyczność w ich wydawaniu. To są zadania Parlamentu. Jednak nie wyobrażam sobie, żeby eurodeputowani wybrani przez ludzi w różnych regionach Europy, nie mieli świadomości jak bardzo te 7 lat inwestowania, przewidywalności jest potrzebne i to wszędzie, zarówno w Brandenburgii, Andaluzji, Bawarii na Mazowszu czy w Wali. Pewnie są świadomi tej odpowiedzialności

Karol Andrzejewski: W trakcie negocjacji budżetowych bronił Pan interesów Polski czy UE? Wystąpił Pan w reklamie promującej Platformę Obywatelską w której obiecał Pan 300 mld. złotych dla naszego kraju. Czyje interesy Pan reprezentuje, Europy czy Polski?
Janusz Lewandowski:
Ja jestem komisarzem europejskim, natomiast nie wymaga się ode mnie odpolitycznienia. Wymaga się myślenia w kategoriach Europy, ale mam prawo być też uczestnikiem Platformy oraz uczestnikiem tej „rodziny” centroprawicowej na poziomie europejskim. Z tego punktu widzenia jest to mieszanka odpowiedzialności, gdyż ktokolwiek kto pochodzi z Danii, z Francji czy z Polski nigdy nie traci do końca wrażliwości swojego kraju i to się objawiło również w tych klipach.

Karol Andrzejewski: Dziękuję za rozmowę.
Janusz Lewandowski:
Dziękuję

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Janusz Lewandowski były minister przekształceń własnościowych. Tyle złego co uczynił Polsce i Polakom wraz z Balcerowiczem powinien dawno siedzieć za kratami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.