Facebook Google+ Twitter

Janusz Palikot chce być liderem politycznym. Czy mu się uda?

Był przedsiębiorcą, studentem filozofii, baronem PO, wydawcą, mecenasem kultury. Aktualnie chce być liderem politycznym, a pierwsza emanacja jego projektu to kongres "Ruchu Poparcia Palikota". Czy kontrowersyjnemu politykowi się uda?

Lewicowiec? Liberał?

Jak mówią politolodzy, w Polsce praktycznie nie ma partii czysto lewicowych czy czysto prawicowych. Oś lewica-prawica należy rozpatrywać przynajmniej na dwóch poziomach: pierwszy to sfera wartości, drugi to program ekonomiczny, gospodarczy. Program Palikota, a raczej jego zarys, krąży wokół lewicy w sferze wartości, a liberalizmu w sferze gospodarczej. Polityk chce, by państwo było całkowicie świeckie (uroczystości państwowe bez przedstawicieli kościoła), a przedsiębiorczy obywatel, zyskał więcej wolności. W Polsce są wyborcy zainteresowani takim ugrupowaniem, choćby osoby, dla których SLD straciło wiarygodność. Palikot ma szanse pozyskać głosy ludzi, którzy przestali chodzić na wybory lub nigdy na nie nie chodzili. Na biłgorajskiego oryginała czyhają jednak zagrożenia, w tej publikacji chciałbym zasygnalizować dwa z nich.

Partia jednej kwestii

Janusz Palikot otwarcie przyznaje, że zależy mu na załatwieniu kilku, wg niego palących, kwestii. Sugeruje, że jako sejmowy koalicjant PO będzie mógł osiągnąć więcej, niż jako jej wpływowy poseł. Niestety, wiąże się to z tym, że Palikot nonszalancko nie przedstawia nawet zarysu programu w sprawach bardzo istotnych dla ludzi. Jakich? Choćby system emerytalny czy służba zdrowia. Głos każdego parlamentarzysty znaczy tyle samo, elektorat może nie chcieć zagłosować na ugrupowanie, które stanowi niewiadomą w kwestiach tak ważnych dla życia Polaków. Jak dotąd, istniały w Polsce partie skoncentrowane wokół kilku postulatów, co więcej, odnosiły one sukcesy wyborcze. Warto jednak zwrócić uwagę, że za każdym razem próbowały one zamaskować sektorowość swoich propozycji. Przykładem może być tutaj choćby Samoobrona, wywodząca się z rolniczego związku zawodowego. Partia Leppera dwukrotnie dostała się do parlamentu i zawsze przedstawiała się jako siła mająca pomysł na wszystko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.