Facebook Google+ Twitter

Janusz Palikot: Na kulturę trzeba wydawać tyle, co na armię

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-16 07:15

- Czy duma Polaka ma polegać na tym, że zginie kolejny żołnierz? Takie myślenie, że naszą dumą narodową, naszym orężem w utrzymaniu się jako naród są armie, jest błędne. Czy rzeczywiście wojsko stanowi o tym, czy to dzięki wojsku przetrwaliśmy setki lat niewoli, czy nie dzięki Miłoszowi i innym poetom, którzy są pochowani także na Wawelu? - pytał Palikot podczas spotkania pt. "Kultura zamiast armii" z mieszkańcami Krakowa.

Przebywający w Krakowie Janusz Palikot spotkał się ze zwolennikami Ruchu Poparcia Janusza Palikota. Spotkanie zorganizowane pod hasłem "Kultura zamiast armii" poprowadził dziennikarz Robert Leszczyński. / Fot. PAP/Jacek BednarczykPrzekonywał, że zamiast na czołgi warto wydawać pieniądze na remonty domów kultury. "Nie twierdzę, że nie powinniśmy mieć żadnej armii. Dobrze, że mamy armię zawodową i że ona się modernizuje. Ale nie przekonuje mnie to, że dzisiaj najlepszą inwestycją dla polskich pieniędzy jest inwestowanie w wojsko" - mówił.

Zdaniem Palikota trzeba zmienić przepisy tak, by budżetowe nakłady na wojsko i kulturę były równe i wynosiły po 1 proc. PKB. Obecnie na siły zbrojne ustawowo zagwarantowane jest co roku 1,95 proc. PKB.

W spotkaniu z Palikotem uczestniczyło kilkaset osób. Chętni mogli także złożyć podpisy pod zgłoszeniem partii "Ruch Poparcia" do ewidencji partii politycznych. Ewidencję prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie; warunkiem zgłoszenia nowej partii jest zebranie co najmniej 1000 podpisów z poparciem.

- Ruch Poparcia to nie ma być kolejna partia, która się powołuje na 100 lat istnienia, niczym ruch ludowy czy narodowy. My chcemy być nowocześni, także w sensie formalnym. Zwołujemy się tak jak społeczeństwo obywatelskie w formę stowarzyszenia, być może partii, jeżeli to będzie potrzebne, na jakiś czas, żeby załatwić ileś najważniejszych spraw - powiedział.

Przed spotkaniem z mieszkańcami Krakowa Palikot odwiedził grób Czesława Miłosza na krakowskiej Skałce, zapalił znicz, odczytał wiersz poety "Do Polityka".

Przekonywał, że Miłosz, tak jak Adam Mickiewicz, powinien być pochowany na Wawelu. Jak mówił, tak się stanie, bo "to, co naprawdę wielkie dla narodu, dla języka, zawsze znajdzie swoje miejsce, choć czasem muszą upłynąć lata, aby tak się stało".

Czytaj więcej: Polska Times

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.