Facebook Google+ Twitter

Janusz Palikot Show

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-05 10:51

Już niedługo sala sejmowa znów wypełni się, a parlamentarzyści będą pobierać sowitą dietę kosztem naszych podatków. Wśród nich prawdopodobnie będzie nowa gromadka - wyznawcy Palikota, który szturmem podbija serca wyborców zyskując coraz większe poparcie.

Skąd taki nagły sukces polityka, którego sondaże, tak mu teraz sprzyjające, jeszcze niedawno całkowicie skreślały?

Najsilniejszą stroną Palikota jest jego rzekoma "pozaestabilishmentowość". Kreuje się na rycerza, który wyłania się z ludu, nieskalany układzikami kasty rządzącej. Wyborcy postrzegają szefa RPP jako człowieka spoza tradycyjnej sceny politycznej który wniesie nową jakość do sal sejmowych. Tymczasem Palikotowi zarzuca się kreowanie fałszywego obrazu - w końcu przez parę ładnych lat był w, bezlitośnie teraz przez niego krytykowanej, partii rządzącej i do tego grał tam jedne z pierwszych skrzypiec. Co więcej, posiadał realne instrumenty do prawdziwie merytorycznych zmian, będąc szefem komisji Przyjazne Państwo. Zamiast korzystać z tych instrumentów wolał brylować w mediach i budować swoją popularność i rozpoznawalność (z tego kapitału teraz skwapliwie korzysta). Dopiero po opuszczeniu Platformy, z której prawdopodobnie wkrótce by go wyrzucono, zaczął głosić swoje radykalne hasła.

To właśnie drugą i równie ważną cechą politycznego wizerunku Palikota jest totalna bezkompromisowość i radykalizm. Jego program nie rozpoczyna się od spraw gospodarczych, (mających obecnie największe znaczenie na całym świecie) lecz od antyklerykalnych haseł - rozdział Kościoła od państwa, likwidacja religii, anulowanie decyzji osławionej komisji majątkowej.

Hasła te są jednym z podstaw sukcesu sondażowego RPP. Kościół już dawno nie posiada tak silnej pozycji w polityce jak w latach 90. kiedy to poparcie hierarchów warunkowało sukces wyborczy partii. W społeczeństwie istnieje duży procent przeciwników wtrącania się religii do polityki - pokazała to m.in. ubiegłoroczna wojna o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Wysuwając tak radykalne postulaty Palikot przyciąga część z tych ludzi - na razie o najbardziej lewicowych przekonaniach, która do tej pory nie miała w Sejmie reprezentacji ściśle wyrażającej ich światopogląd. W ten trend wpisuje się również postulat legalizacji miękkich narkotyków. Duża część młodego pokolenia nie posiada żadnych sprecyzowanych sympatii ani poglądów politycznych oprócz: "Marihuana powinna być legalna". Jawnie odwołując się do tego zagadnienia, Palikot mobilizuje do oddania głosu na siebie tych młodych ludzi, jednocześnie tworząc zręby nowego elektoratu.

Ktoś może słusznie powiedzieć, że te lewicowe postulaty o wiele wcześniej ogłosiło SLD, więc skąd nagły sukces Palikota skoro tylko powtarza program Senyszyn, Kalisza i Napieralskiego? I tutaj dochodzimy do trzeciej bardzo ważnej cechy Palikota - wyrazistości. Janusz Palikot jest wręcz stworzony do wykorzystywania mediów w celu przyciągnięcia ich do własnej osoby. Organizuje niecodzienne happeningi, wygłasza kontrowersyjne wypowiedzi po to, by przyciągnąć łase na jego barwność media. Doskonale wypada na tle bezideowca Napieralskiego i reszty SLD (które będzie mieć coraz mniejsze znaczenie w polskiej polityce, ale o tym kiedy indziej).

Palikot dla coraz mniejszej liczby osób pozostaje obojętny. Wraz ze zwolennikami w równoczesnym tempie przybywają mu przeciwnicy. Jego wcześniej wspomniany radykalizm jednych przyciąga, ale innych bulwersuje. Sympatycy PiS cały czas pamiętają nieustanne ataki na Lecha Kaczyńskiego w tym także najbardziej kontrowersyjną wypowiedź o "krwi na rękach" już po katastrofie smoleńskiej.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem, to Palikot przede wszystkim przeszkadza, bo burzy wygodny porządek. Partie się przyzwyczaiły że liczą się tylko PSL, PO, SLD i PiS i większość ludzi miała nadzieję, że tak już zostanie na dłużej, a tu taka niespodzianka...
Wszelkie zarzuty pod adresem Palikota są po prostu absurdalne i pasują raczej do innych partii. Fotyga, Klempa, N. Rokita, Kurski, czy Płaszczak albo Beger czy inne osoby z Samoobrony jakoś tak nie przeszkadzały... No ale to nie byli ludzie przypadkowi i nieprzygotowani... :D
W PiS jest możliwość zmiany szefa? - Dawno się tak nie uśmiałem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dyskusyjne tematy związane z Ruchem Palikota będą jeszcze żyć dość długo. Jego ludzie będą się dokształcać i w perspektywie może coś się urodzi. 10 % poparcie, to nie w kij dmuchał!
Polecam
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
ss
  • ss
  • 07.10.2011 02:48

Hipokryzja,obłuda,cynizm,totalna kompromitacja pseudo-mediów?

WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Doskonała (psycho)analiza poczynań Pierwszego Klauna Rzeczypospolitej.
Zgadzam się z Tobą całkowicie. Partia Pana Janusza bez jego samego nie ma racji bytu; jest tylko szarą masą posłusznych zombie.

Nieskromnie wspomnę, iż również o tym pisałem:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.