Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19181 miejsce

Janusz Żernicki unieśmiertelniony w poezji Zygmunta Dmochowskiego

Poeta Janusz Żernicki (1939-2001) był nauczycielem w Ciechocinku. Był także współzałożycielem warszawskiej grupy „Hybrydy". Dla Zygmunta Dmochowskiego był serdecznym przyjacielem. Pochodzili z jednej ulicy Ciechocinka - Białych Domów.

Janusz Żernicki archiwum / Fot. Karol SzmagalskiZygmunt Dmochowski napisał już trzy wiersze skierowane do nieba, a poświęcone zmarłemu Januszowi Żernickiemu. Dla podkreślenia wieloletniej z nim przyjaźni ma zamiar utworzyć z cyklu wierszy do Żernickiego, adresowanych do nieba, oddzielny utwór literacki.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiTreść tych listów, co może zauważyć znawca poetyki Janusza, jest ściśle związana z problemami sytuacyjnymi i filozoficznymi o różnorodnym zabarwieniu semantycznym, które Janusz poruszał w swojej twórczości. Pragnie dotknąć istoty tych problemów i zinterpretować w aspekcie współczesnego na nie spojrzenia. W ten sposób chce przybliżyć je społeczeństwu i pokazać ich głębię. Pokazać przy tym wielkość poety - człowieka nieustannie szamocącego się z życiem, które okrutnie go doświadczało. Pragnie także wyartykułować konterfekt przyjaciela z Białych Domów, z ich ulicy w Ciechocinku, która go ukształtowała.

Warto mieć takiego przyjaciela.

Więcej o Januszu Żernickim przeczytaj tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.