Facebook Google+ Twitter

Japończycy boją się tsunami. Władze miasta Rikuzentakata chcą przenieść je wyżej (wideo)

Władze miasta Rikuzentakata w Japonii boją się powtórzenia katastrofy, jaką spowodowało tsunami w 2011 r. Wpadły na pomysł, by przenieść miasteczko wyżej.

 / Fot. By U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Samuel Morse [Public domain], via Wikimedia CommonsWładze poszkodowanego przez tsunami w 2011 roku miasta Rikuzentakata chcą uniknąć takiej skali zniszczeń w przyszłości, dlatego postanowili... przenieść je o 10 metrów w górę. Spłaszczają szczyt tutejszego wzniesienia, pozyskaną ziemię rozsypując wokół. Przez 10 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu skały i ziemię transportują specjalne taśmociągi. W ciągu dnia pracy przerzucają tyle materiału, ile trzeba by załadować na 4 tys. ciężarówek. Na tak powstały teren przeniesione ma zostać dosłownie całe miasteczko. Koszt operacji szacuje się na 1,5 mld dolarów.

Dlaczego mieszkańcy miasta nie przeniosą się po prostu gdzie indziej? - Przeprowadzka nie wchodzi w grę, moja rodzina żyła na tej ziemi od pokoleń - wyjaśnia Eiki Kumagai, który w Rikuzentakacie prowadzi restaurację. 

US CBS/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.