Facebook Google+ Twitter

Japończycy stracili kontakt ze swoim satelitą naukowo-badawczym. Hitomi miał badać czarne dziury i gromady galaktyk

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA straciła kontakt z satelitą Hitomi. To zła wiadomość dla astronomów, bo urządzenia, w które wyposażono obiekt służyły do badań gromad galaktyk, supermasywnych czarnych dziur i gwiazd neutronowych.

 / Fot. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA)Japońska Agencja Kosmiczna JAXA poinformowała, że utraciła kontakt z satelitą w sobotę. Zespół naziemny próbował przywrócić komunikację z obiektem, nie udało się to. Specjaliści nie wiedzą też w jakim stanie jest Hitomi - podaje Science Alert.

Z analizy amerykańskiego Joint Operations Space Centre, zajmującego się monitorowaniem ruchu na orbicie wynika, że satelita mógł rozpaść się na części.

Utrata Hitomi to duży cios dla japońskiego programu kosmicznego, ale również dla astronomów. Satelita był wyposażony w kamery rentgenowskie, detektory promieniowania gamma, które miały badać gromady galaktyk, czarne dziury i gwiazdy neutronowe.

Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Centre for Astrophysics przypuszcza, że Hitomi doznał uszkodzenia elementów związanych z zasilaniem. Mogło dojść do wycieku paliwa lub eksplozji baterii, która doprowadziła do zniszczenia obiektu.

Satelita Hitomi (wcześniej nazywany ASTRO-H) został wystrzelony 17 lutego 2016 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na wyspie Tanegashima.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.