Facebook Google+ Twitter

Japończycy wciąż walczą z Rosją o Wyspy Kurylskie

Już po raz 30. japońska ultraprawica obchodzi Dzień Północnych Terytoriów. 7 lutego w Tokio odbyły się gorące manifestacje. Przed ambasadą Rosyjskiej Federacji protestujący wymagali zwrotu Wysp Kurylskich i wycierali asfalt rosyjską flagą.

Wyspy Kurylskie. mapka / Fot. Hardscarf, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Demis-kurils-russian_names.png&filetimestamp=20080522182732Dzień Północnych Terytoriów jest obchodzony w Japonii od 1981 roku. Akcję organizuje japońska ultraprawica przy milczącym wsparciu władz.

Spór japońsko-rosyjski o Kuryle, których pierwszym europejskim odkrywcą był potomek polskiego zesłańca Jan Kozyrewski, trwa już prawie dwa wieki. Pod koniec XIX wieku Kuryle stały się częścią Japonii. Na skutek Konferencji Jałtańskiej zagarnął je Związek Radziecki. W czasie konferencji w San Francisco w 1951 roku Japonia z kolei była zmuszona zrzec się swych praw do tych terytoriów. Dokument ten jednak, zdaniem strony japońskiej, nie dotyczył wysp Iturup, Kunaszyr, Szikotan i wysepek Habomai.

Historycy twierdzą, iż wieczny spór tkwi właściwie w rozbieżności interpretacji pojęcia "Kuryle". Japonia uważa, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu i nazywa je "Terytoriami Północnymi", Rosja natomiast nazywa je Kurylami Południowymi.

Setki policjantów broniło dziś zablokowaną przez tłumy protestujących rosyjską ambasadę w japońskiej stolicy. Zagorzały lud wymagał od Rosji natychmiastowego zwrotu Terytoriów Północnych. Akcja zakończyła się symbolicznym znieważeniem rosyjskiej flagi, którą "uroczyście" powycierali asfalt.

Rosyjska dyplomacja bardzo negatywnie skomentowała dzisiejsze wydarzenie:
- Podobne zachowanie jest bardzo niedyplomatycznym krokiem i podważa przyszłość rosyjsko-japońskich stosunków - powiedział Sergiej Lawrow, Minister Spraw Zagranicznych Rosyjskiej Federacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Hieronim T.
 • Hieronim T.
 • 03.03.2011 01:39

Czy słyszeliscie ostatnie wieści o strategicznych zapedach Rosji? W ostatnich 3 latach w tajemnicy przed światem Rosjanie żydowskich korzeni wybudowali nad samym centrum bieguna płn. kosmiczną bazę jak narazie z 3 wyrzutniami rakietowymi z bronia jadrową. Wyrzutnie rakietowe sa satelitarnie sterowane z ziemi. W ten sposob moga wyeliminować kazdy kraj ktory stoi im na drodze. Taka sama baza miała byc wybudowana nad biegunem płd, ale olbrzymie koszty stały sie nie do pokonania i dlatego zadowolili sie postawieniem takiej bazy na lodzie w samym srodku bieguna. W płn-wsch. Rosji na morzu Czukockim na szer. geogr. (mniej więcej) 67-68 stopni i wys. (mniej wiecej) 173-174 stopni, w zatoce o nazwie "Koljucińskaja guba" Rosjanie maja 2 bazy z razem 6 okretami podwodnymi z bronią jadrową!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
inz. S. Kownacki
 • inz. S. Kownacki
 • 26.02.2011 15:46

Nie ma goscia na swiecie, ktoryby nie znał zaborczej ruskiej polityki! Jak narazie kary na nich nie ma, ale w przyszłosci wszystko moze sie zdarzyć!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olaf Z.
 • Olaf Z.
 • 26.02.2011 15:42

Jak teraz wierzyć czemukolwiek co mowi Miedwiediew? Wierzyc sie nie chce ze moze być tak prowokujacy! Wie jak odbylo sie zagrabienie Japończykom tych wysp i jedzie tam prowokacyjnie! Mowiac o unowoczesnieniu jednostek wojskowych przebywajacych na tych wyspach kazdy wie co to za "unowoczesnienie"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
J. K.
 • J. K.
 • 26.02.2011 15:37

Nosi człowieka doslownie widzac ich butę! Ronald Regan nazywał i ich imperium zła!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 26.02.2011 15:35

Swiat nie reaguje bo rzady swiata w większej czesci sa rzadzone przez tych "samych" co rządzą w Rosji! Udaja tylko ze sie nie znaja!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz
 • Kazimierz
 • 26.02.2011 15:30

Kto rzadzi swiatem wiadomo! Nie dziwne ze nikt nie wstawil sie za Japończykami? Nawet choćby z tego wzgledu ze wyspy leża tuz przy Japonii i zagrazaja jej bezpieczeństwu! To bezczelnosc pozwalać Ruskim na tak bliskie "sasiedztwo", z wiadomych przyczyn!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz
 • Kazimierz
 • 26.02.2011 15:23

Spójrzcie jaki jest świat i niedziwcie sie ze dzieje sie takie coś jak z wyspami kurylskimi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy S.
 • Jerzy S.
 • 26.02.2011 15:19

Tyle czasu udawało sie im grabic bezkarnie wiec mysla ze grabienie jest ich powinnoscią!

Komentarz został ukrytyrozwiń
S. Kwiatkowski
 • S. Kwiatkowski
 • 26.02.2011 15:16

Też uwazam ze wszystko ma swoje granice. Takze granice zła sa wyznaczone. Przyjdzie dzień zaplaty za grabienie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leopold
 • Leopold
 • 26.02.2011 15:12

Predzej czy poźniej sprawiedliwosc ich dopadnie! To niezrozumiale ze tyle sie pozwala temu Imperium zła!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.