Facebook Google+ Twitter

Japończycy wyjeżdżający z Polski chcą wywieźć płyn Lugola

Japończycy wyjeżdżający z Polski chcą wywieźć ze sobą płyn Lugola. Problem tkwi jednak w tym, że jest on wydawany tylko na receptę, a to znacznie utrudnia jego zdobycie.

Elektrownia atomowa Fukushima. 2007 r. / Fot. KEI, GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?titlKoniec marca to dla Japończyków koniec roku szkolnego i fiskalnego, więc wielu z nich kończy kontrakty pracownicze w Polsce i wraca do kraju. Ci, którzy wyjeżdżają, chcieliby kupić płyn Lugola dla siebie i dla swoich bliskich. Niestety bez recepty nie mogą tego zrobić.

Wg niektórych, polski rząd oprócz wpisywania się do księgi kondolencyjnej mógłby ułatwić japońskim imigrantom dostęp do leku, który może być stosowany jako ochrona radiologiczna.
Równie skuteczne są tabletki z jodem.

Sytuacja w japońskiej elektrowni atomowej stabilizuje się. Poziom promieniowania taki, jak przed awarią

Jak podaje gazeta.pl, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk tłumaczy, że Polska ma zapasy tabletek z jodem na wypadek skażenia. Zaznacza także, że będzie zastanawiał się jaką pomoc może zaoferować Japończykom. W dużych ilościach wywóz leku mógłby stanowić problem - na pewno nie mogą to być ilości wskazujące na handel farmaceutykiem.

Jak mówi Michiko Makino, attaché kulturalny ambasady Japonii, jeszcze nie wiadomo co jest potrzebne Japonii, być może to właśnie płyn Lugola. Dodaje także, że Polacy chętnie pomagają potrzebującym, oferując im np. gościnę w swoich domach.

Japończycy za pomocą internetu proszą Polaków o przesyłanie tabletek z jodem. Ambasada jednak apeluje, by Ci którzy chcą pomóc, wpłacali pieniądze na konta organizacji, które oficjalnie zajmują się zbiórką funduszy dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii, jak Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska.

W Warszawie mieszka najwięcej Japończyków w Polsce, około 1 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

gaton@wp.pl
  • gaton@wp.pl
  • 01.04.2011 08:47

Kapsułki z jodkiem potasu: gaton@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 19.03.2011 11:33

NIGDY nie wpłacajcie pieniędzy na konta organizacji. TYLKO pomoc rzeczowa ma sens. Pieniądze wpłacone na konto dowolnej organizacji to pieniądze zmarnowane. Jeśli koniecznie chcecie pomagać pieniędzmi to proszę wybrać sobie konkretną osobę/rodzinę i im pomagać. ŻADNYCH pasożytów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.