Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22572 miejsce

Japończycy żyją najdłużej. 50 tysięcy stulatków

Człowiek może być nieśmiertelny; ponoć zespół naukowy pracuje już nad tym. Tymczasem mamy na świecie coraz dłuższą listę superstulatków, a ludzi w wieku stu lat tylko w Japonii żyje ponad 50 tysięcy.

Japonia – rajem życia współczesnego człowieka? Tak można przypuszczać po tym, że w tym pięknym kraju około 8 tys. wysp, żyje aktualnie ponad 50 tysięcy stulatków. Im też tradycyjnie oddaje się powszechnie wielki szacunek. Mają więc swoje święto narodowe. W poniedziałek, 17 września, przypada w Japonii narodowy Dzień Szacunku dla Starszych.

Niemal 90 procent najstarszych Japończyków stanowią kobiety – czytamy w serwisie http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/685119,Japonscy-100latkowie-rekordowi-Jest-ich-juz. Ministerstwo Zdrowia Pracy i Opieki Społecznej Japonii podało, że od 2011 roku, przybyło ponad 3,5 tysiąca stulatków.

Japonia cieszy się najdłuższą listą tzw. superstulatków, czyli osób, które przekroczyły 110 lat. Najstarszą wśród superstulatków kobietą jest 114-letnia Koto Okubo. Urodziła się w 1897 roku. W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje starszy od niej mężczyzna 115 - letni Jirouemon Kimura. Przez swoje długie życie Jirouemon Kimura doczekał się pięcioro dzieci, 14 wnuków, 25 prawnuków i 13 praprawnuków.

Obecnie, według Gerontology Research Group (amerykańska grupa badawcza w dziedzinie gerontologii), na świecie żyje około 450 superstulatków, tj. takich ludzi, którzy przekroczyli sto dziesięć lat, w tym są cztery osoby żyjące w Polsce (dane z 27.07.2012).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dred
  • dred
  • 18.09.2012 10:02

Codzienna porcja zupki miso z wodorostami, a do tego sushi z surowych rybek potrafia zdzialac wiele jak widac. Brac przyklad z ich diety, a zarazem unikac diety makrobiotycznej (tez japonskiej). Ich autorzy niestety choruja i to ciezko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.