Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Japończycy żyją najdłużej. 50 tysięcy stulatków

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Człowiek może być nieśmiertelny; ponoć zespół naukowy pracuje już nad tym. Tymczasem mamy na świecie coraz dłuższą listę superstulatków, a ludzi w wieku stu lat tylko w Japonii żyje ponad 50 tysięcy.

Japonia – rajem życia współczesnego człowieka? Tak można przypuszczać po tym, że w tym pięknym kraju około 8 tys. wysp, żyje aktualnie ponad 50 tysięcy stulatków. Im też tradycyjnie oddaje się powszechnie wielki szacunek. Mają więc swoje święto narodowe. W poniedziałek, 17 września, przypada w Japonii narodowy Dzień Szacunku dla Starszych.

Niemal 90 procent najstarszych Japończyków stanowią kobiety – czytamy w serwisie http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/685119,Japonscy-100latkowie-rekordowi-Jest-ich-juz. Ministerstwo Zdrowia Pracy i Opieki Społecznej Japonii podało, że od 2011 roku, przybyło ponad 3,5 tysiąca stulatków.

Japonia cieszy się najdłuższą listą tzw. superstulatków, czyli osób, które przekroczyły 110 lat. Najstarszą wśród superstulatków kobietą jest 114-letnia Koto Okubo. Urodziła się w 1897 roku. W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje starszy od niej mężczyzna 115 - letni Jirouemon Kimura. Przez swoje długie życie Jirouemon Kimura doczekał się pięcioro dzieci, 14 wnuków, 25 prawnuków i 13 praprawnuków.

Obecnie, według Gerontology Research Group (amerykańska grupa badawcza w dziedzinie gerontologii), na świecie żyje około 450 superstulatków, tj. takich ludzi, którzy przekroczyli sto dziesięć lat, w tym są cztery osoby żyjące w Polsce (dane z 27.07.2012).

Polska ma też stulatków - według danych - żyje u nas kilka tysięcy takich osób. Z badań wynika, że nasi stulatkowie to zwykle silne osobowości - mówi dr Katarzyna Broczek, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak znaczna ich część nie należy do optymistów. Zdaniem dr Katarzyny Broczek, są wśród nich jednostki "bardzo realistyczne, a nawet wręcz negatywnie nastawione do życia". Prawie wszyscy należą do silnych osobowości, czyli do takich ludzi, którzy wiedzą, czego chcą w życiu, ale są i tacy, którzy nie wszystko poświęcili dla innych, "tylko dbali o siebie" - mówi dr Broczek.

Skąd się bierze długowieczność? Panuje teoria, że mają na nią wpływ różne czynniki. Głównie genetyczne, ale także styl życia, sposób odżywiania i klimat danego kraju. Nikt nie odkrył i nie udowodnił jeszcze istoty długowieczności.

Wyznaczono nagrodę Genomics X - temu, "kto zidentyfikuje geny decydujące o długim i zdrowym życiu" – podał serwis http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/650645,10-mln-dolarow-za-odkrycie-tajemnicy-dlugowiecznosci. Warunkiem zdobycia wartej 10 mln dolarów nagrody Genomics X jest odkrycie całego kodu genetycznego "stu osób, które mają sto lub więcej lat". Ponadto – i to drugi warunek - "koszt zsekwencjonowania jednego genomu nie może wynosić więcej niż tysiąc dolarów".

Oficjalnie genetyczny wyścig o zdobycie 10 milionów dolarów rozpocznie się we wrześniu 2013 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń do wyścigu upłynie w maju. Zgłoszenia już są. Pierwszym, który podał swoją kandydaturę, jest amerykański genetyk i przedsiębiorca, dr Jonathan Rothberg. Nagrodę zwycięzcy przyzna fundacja X Prize.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto