Facebook Google+ Twitter

Japonia. 65. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę

Dziś mija 65 lat odkąd rodzaj ludzki dopuścił się użycia najbardziej niszczycielskiej broni w historii świata. Zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę rozpoczęło końcowy etap II wojny światowej.

Park pokoju - Hiroszima / Fot. Kamila Glińska6 sierpnia 1945 roku bomba atomowa spadła z bezchmurnego nieba na japońskie miasto Hiroszima. W ciągu jednej sekundy miasto zostało całkowicie zniszczone.

Bomba została zaprojektowana przez światowej sławy amerykańskich naukowców, a jej użycie było jedną z najważniejszych decyzji politycznych wszech czasów. Stała się elementem działań prowadzących do zakończenia II wojny światowej na Pacyfiku, rozpoczynających nowy rozdział w historii ludzkości.

Dziś Hiroszima ma około 1 mln mieszkańców, miasto prężnie się rozwija. Każdego roku, 6 sierpnia o godzinie 8.15 (1.15 czasu polskiego), a więc wtedy, gdy zrzucono bombę, organizowana jest uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Po zachodzie słońca mieszkańcy puszczają lampiony na rzece. Jeden lampion to symbol jednej ofiary.

Ban Ki-moon / Fot. PAPHiroshima, 6.08.2010 / Fot. Wojciech KwiatkowskiW tegorocznych obchodach po raz pierwszy uczestniczył Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon, który odwiedził też wcześniej Nagasaki. Jak donosi TVN 24, powiedział tam, że "Jedynym sposobem zagwarantowania, że broń nuklearna nie będzie wykorzystywana, jest jej całkowite wyeliminowanie".

W Hiroszimie zapowiedział, że na wrzesień zostanie zwołana konferencja w Nowym Jorku, poświęconą dalszemu rozbrojeniu jądrowych arsenałów. Opowiedział się za całkowitą likwidacją broni nuklearnej. "To jedyna droga do bezpiecznego świata" - podkreślił Ban Ki-moon.

Na uroczystościach obecny był także przedstawiciel USA - ambasador John Roos. Premier Japonii Naoto Kan podziękował jemu i Sekretarzowi Generalnemu ONZ za przyjazd do Hiroszimy.
"Japonia będzie aktywnie wspierała atomowe rozbrojenie" - obiecał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

zuynhgn
  • zuynhgn
  • 14.07.2011 16:06

u6Hj5O <a href="http://qkddfpcfalwi.com/">qkddfpcfalwi</a>, [url=http://hhvebcbynxsl.com/]hhvebcbynxsl[/url], [link=http://nihjemdusjaz.com/]nihjemdusjaz[/link], http://uqcvgvyicghu.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lech Jaworski
  • Lech Jaworski
  • 03.03.2011 05:27

Japończycy wymordowali 10 milionów Chińczyków w czasie II wojny światowej. Gdyby trzeba było zdobywać Japonię tak jak Niemcy hitlerowskie, to zginęłoby ponad 200 tysięcy Aliantów. Japończycy nie poddli się po Hiroshimie bo myśleli że USA ma tylko jedną taką bombę. Dopiero jak dostali w Nagasaki to poddali się bezwarunkowo. Gdyby nie wojska amerykańskie obecne teraz w Japonii, Niemczech czy Korei Północnej, to nie wiadomo czy dawni agresorzy nie zaczęliby jeszcze jednej awantury na cały świat.
Wybuch elektrowni w Czernobylu był 100 razy bardziej szkodliwy niż nad Hiroshimą. Po Czernobylu, ilość ludzi, którzy mieli skrócone życie liczy się w miionach. Ile operacji tarczycy z powodu zatrucia radioaktywnym cezem (bo nie dano Polakom jodu) miało miejsce w Polsce? Tysiące, a przed Czernobylem tylko dziesiątki. ONZ nigdy nie uznało Czarnobyla za kataklizm, tak jak prawie nikt nie wie o tym jak Sowieci storpedowali statek Wilhelm Gustlov (blisko Polski na Bałtyku) z bezbronnymi uchodźcami niemieckimi w 1944 roku. Prawie 10 tysięcy pasażerów w tym połowa to były dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek
  • Jarek
  • 28.12.2010 20:58

Kronikarze Bomb atomowych: http://capu.pl/node/257

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bzdury. Bomba atomowa nie zabiła mieszkańców miasta w jednej sekundzie (patrz: prędkość fali uderzeniowej), nie została zrzucona dlatego że Japończycy odrzucili ultimatum (patrz: zrzucenie drugiej bomby, niepotrzebne jeśli przyczyną byłoby odrzucenie ultimatum a pierwsza już zademonstrowała siłę), itd. Artykuł świadczy o braku znajomości zarówno fizyki jak i historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozostaje wciąż aktualne pytanie - czy wygrywa się wojny, zabijając kobiety i dzieci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a propos zdjęcia , na którym pilot niby "macha ręką."... ciekawą historię jego pokazał reprotaż kanału History. O ile mi wiadomo, to podane powyżej liczby ofiar to są liczby osób, które natychmiast na miejscu poniosły śmierć, a wielu po prosu wyparowało- dosłownie.
amerykanie nie zdawali sobie kompletnie sprawy ze skutków i zasięgu bomby. uważali , że skrócą wojnę o co najmniej pół roku, zmuszając Japonię do kapitulacji, która ntb. ma też barwną historię.
Zwycięzców się nie sądzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.