Facebook Google+ Twitter

Japonia alarmuje: Chiny się zbroją

Japonia, zaniepokojona modernizacją chińskiej armii, alarmuje międzynarodową opinię publiczną i wzmocnia obronę na granicach z Koreą Północną oraz z Chinami. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada: "Żaden kraj nie ma prawa do nieautoryzowanego komentowania rozwoju Chin".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_Navy_101204-N-7103C-015_Military_officials_from_the_Japan_Maritime_Self-Defense_Force_communicate_with_JapanRaport powstał z powodu niepewnej sytuacji politycznej w Azji po ostatnim ataku Korei Północnej na Koreę Południową. Japonia zmienia swoją politykę obronną, powiększa flotę i przerzuca siły na południe w pobliże wodnej granicy z Chinami.

Największy niepokój japońskich ekspertów budzi ciągle przyspieszająca modernizacja chińskiej armii i zwiększone wydatki na militaria. Podkreślili też znaczenie zwiększenia ruchu chińskiej floty na wodach wzdłuż wschodniej i południowej granicy Chińskiej Republiki Ludowej. Nie mając większego wglądu w militarną i obronną politykę ChRL, Japończycy musieli zaalarmować światową opinię publiczną. Podejrzewają, że działania ich sąsiadów mają związek z wrześniowym wypadkiem, podczas którego zderzyły się japońskie łodzie patrolowe i chiński trałowiec. Od tego zdarzenia relacje japońsko-chińskie znacząco się oziębiły.

Północnokoreański program jądrowy oraz posiadanie przez ten komunistyczny kraj głowic nuklearnych zostały określone jako "poważny środek nacisku destabilizujący sytuację". Tym bardziej, że zdarzały się już przypadki wystrzelenia rakiet w stronę Japonii. W świetle ostatnich wydarzeń nie dziwią więc podejmowane przez polityków Kraju Kwitnącej Wiśni środki ostrożności. Jednym ze środków zaradczych ma być ograniczenie ilości amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Okinawie, dalej zaś Japonia zapowiada promocję kooperacji z rządami Chin i Rosji, bez zrywania więzi z Unią Europejską i NATO.

Źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pawel Iwanczak
  • Pawel Iwanczak
  • 31.07.2011 19:03

He a znacie 3 tajemnice fatimską.Nasz papiez ma byc ostatni a za benka ma wybuchnąc 3 wojna swiatowa.Matka Boska tak mówi Będzie wielkim zaskoczeniem Nagły napad Chin na Rosje okrucienstwo będzie wielkie i tak dalej i tak dalej.Zainteresowanych odsyłam do Ostrzezenia Pani z Fatimy.Ostrzegała ze wybuchnie 2 wojna i wybuchła mówiła o 3 i wybuchnie.Mozecie byc pewni.Pocieszeniem ma byc to ze Polska ma byc najbezpieczniejsza ale to dlatego ze w polsce jeszcze jest rózaniec a nie dlatego ze mieszkają tu swiętoszki.Ja nikogo nie strasze ale poczytajcie i wnioski wyciągcie sami a Matka Boska nigdy nie kłamie.Po tej wojnie Polska ma byc wzorem i potega dla wszystkich na swiecie a to nie ostrzezenie konca swiata tylko wojny więc nie gadajcie bo ostatnio ciągle tylko ten 2012 a to stek bzdur.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 18.12.2010 01:46

@ Stefan Kap
Widzi Pan problem nie polega na tym że jakieś państwo się dozbraja tylko na tym po co to robi.
Chyba nikt rozsądny nie może twierdzić że ktokolwiek zagraża Chinom? Po co więc dozbrajanie? Chyba tylko po to by napaść na kogoś.

PS. Wiem że obecnie Chiny naprawdę zaczynają być zagrożone, ale to jest właśnie skutek zbrojeń a nie ich przyczyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 17.12.2010 20:46

Dziwne pretensje. A kto tego nie robi? Może japonia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.