Facebook Google+ Twitter

Japonia będzie mieć nowego premiera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-22 09:42

Taro Aso został szefem rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej. Liberałowie posiadają zdecydowaną większość w parlamencie, dlatego pojutrze ich przywódca zostanie nowym premierem Japonii.

Taro Aso zastąpi dotychczasowego premiera Yasuo Fukudę, który podał się do dymisji trzy tygodnie temu. Sprawujący ponad rok temu funkcję ministra spraw zagranicznych 68-letni Aso zdobył zdecydowaną większość głosów wśród 5 kandydatów zabiegających o wybór na funkcję szefa partii. Jest politycznym i gospodarczym konserwatystą. Opowiada się za porzuceniem dyscypliny finansowej polegającej na redukcji rekordowo wysokiego długu publicznego i jest za powiększeniem wydatków publicznych w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, zagrożonego dodatkowo amerykańskim kryzysem bankowym. Za swój priorytet uważa przegłosowanie dodatkowego budżetu na pobudzenie gospodarki. Jest zwolennikiem cięć podatkowych dla przedsiębiorców i inwestorów giełdowych.

Po wyborze na premiera w środę, Aso stworzy gabinet. Zamierza utrzymać dotychczasową koalicję z Partią Czystych Rządów. Nowy szef rządu rozpisze zapewne wkrótce wybory powszechne, aby wykorzystać sprzyjającą atmosferę medialną po kampanii wyborczej kandydatów na szefa liberałów. Według niektórych mediów wybory mogą odbyć się nawet 26 października. Przyszły premier Japonii znany jest jako fan komiksów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.