Facebook Google+ Twitter

Japonia chce zakazać sprzedaży mięsa z okolic elektrowni Fukushima

W obawie przed rozprzestrzenianiem się skażonej żywności z Fukushimy, rząd Japonii postanowił zakazać jej sprzedaży. Chodzi o 136 krów, które karmione były paszą, skażoną silnie radioaktywnym pierwiastkiem.

 / Fot. KOICHI KAMOSHIDA / EPAJaponia do dziś zmaga się ze skutkami marcowej katastrofy elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według władz największym zagrożeniem nie jest dziś jednak sam reaktor, lecz problem szerzącej się w Japonii paniki związanej ze zdrowiem.

Jak twierdzi minister rządu Goshi Hosono: "Najbardziej prawdopodobnym rezultatem zapewnienia bezpiczeństwa zdrowotnego w kraju będzie zakazanie sprzedaży wołowiny". Warto nadmienić, że to właśnie Hosono jest przedstawicielem władz odpowiedzialnym za "sprzątanie" efektów serii wypadków jądrowych w elektrowni w Fukushimie.

Decyzja o zakazie sprzedaży mięsa z terenów Fukushimy została podjęta zaraz po tym, jak doniesiono, że 136 krów z tamtejszych okolic karmionych było paszą, skażoną silnie reaktywnym cezem-137.

Wiceminister zdrowia, Kohei Otsuka stwierdził, że skażona może być również wołowina z terenów dookoła Fukushimy.

Radioaktywna żywność


Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia jest obecnie priorytetem japońskiego rządu. Sprawa z żywnością zaś jest o tyle ważna, o ile skażone mięso już pojawiło się w sprzedaży. Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu, władze dowiedziały się o kupnie skażonego mięsa przez kilku japońskich dystrybutorów żywności. Jak podaje BBC wołowina pochodziła od krów hodowanych na zanieczyszczonych promieniowaniem terenach.

Jednym z głównych kupców mięsa okazała się japońska sieć supermarketów Aeon. Jej rzecznik powiedział, że w 14 sklepach dookoła Tokyo sprzedanych zostało już setki kilogramów wołowiny. Dodał również, że sieć rozpocznie sprawdzanie mięsa dostarczanego z zanieczyszczonych terenów.

Nie tylko Fukushima?


Rząd podał również, że istnieje prawdopodobieństwo, iż skażona może być również żywność pochodząca z terenów odległych od Fukushimy. Obawy z tym związane narodziły się, gdy władze postanowiły zbadać pochodzenie skażonej żywności. Okazało się wtedy, że omawiana wołowina pochodziła nie tylko z okolic Fukushimy, jak również z farm odległych od elektrowni o 100 km.

"Spożywanie tego mięsa raz na jakiś czas nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia" - uspokaja japońskie Ministerstwo Rolnictwa.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.