Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9439 miejsce

Japonia. Niszczycielski tajfun Bolaven uderzył w wyspę Okinawa

Japonia położona na archipelagu blisko 7 tys. wysp, w obszarze "ognistego pierścienia Pacyfiku", odczuwa codziennie do kilkunastu trzęsień ziemi, a w sierpniu i wrześniu dodatkowo narażona jest na tajfuny, działające na zachodnim Pacyfiku.

 / Fot. EPA/Taiwan Military News AgencyW japońską wyspę Okinawa i okoliczne wysepki, uderzył największy i najsilniejszy od 50 lat, tajfun Bolaven. Według mediów 4 osoby zostały ranne, a ponad 30 tysięcy gospodarstw jest bez elektryczności. Zamknięto lotniska na Okinawie i Naha, i odwołano tam wszystkie loty krajowe i międzynarodowe. Ludność ma zalecenie, aby nie wychodzić z domów. Wiatr wiejący z prędkością 180 km na godzinę, a w porywach do 250 km, niesie wielkie straty we wsiach i miastach. Jego siła - zdaniem meteorologów - może łamać słupy energetyczne i przewracać samochody.

Japońska telewizja NHK ostrzegła ludność, że wysokość fal na Pacyfiku w pobliżu Okinawy, może sięgać 12 metrów. Tajfunowi Bolaven towarzyszą silne ulewy; w ciągu doby ma spaść około 500 milimetrów deszczu, na metr kwadratowy.

Tajfun przemieszcza się na Okinawie z prędkością około 15 km na godzinę. Oznacza to, że tereny, nad którymi przechodzi, będą długo narażone na jego niszczycielską moc. Zdaniem ekspertów, może to zwiększyć możliwość wystąpienia strat w znacznych rozmiarach - podkreśla centrum zarządzania kryzysowego na Okinawie.

W poważnym niebezpieczeństwie są jednostki ponad połowy z 50 tys. japońskiego kontyngentu wojsk amerykańskich, które stacjonują na wyspie. W bazie sił powietrznych Kadena - według mediów - wszystkie sklepy i punkty usługowe zamknięto. Ruch na terenie bazy ograniczono do minimum.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A u nas TVN przedstawia burze jakby to był kataklizm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.