Facebook Google+ Twitter

Japonia. USA wycofuje wojska z okolic elektrowni w Fukushimie

Pomimo zapewnień ekspertów, że promieniowanie wokół elektrowni w Fukushimie jest niegroźnie dla przebywających tam ludzi, wojska USA wycofują się z miasta. W organizmach załogi lotniskowca USS Ronald Reagan zanotowano wysoki poziom napromieniowania.

 / Fot. EPA/TOSHIHARU KATOPentagon wycofał flotę i lotnictwo stacjonujące w okolicach elektrowni w Fukushimie. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, lecz USA nie chce narażać żołnierzy na szkodliwe działanie promieniowania. Dotychczas najpoważniejsze napromieniowanie zanotowano u 17 żołnierzy, którzy zaraz po wybuchu oblatywali okolicę helikopterami. Promieniowanie nie wywołało jednak u nich poważniejszych dolegliwości.

Radioaktywna chmura unosząca się nad elektrownią może się przesuwać. Możliwe jest, że w takim wypadku stacje badające promieniowanie odnotują jego wzrost na wyspach Midway i Wake.

Japonia. Poziom promieniowania wzrasta. Ewakuacja w promieniu 20 km

Jak podaje gazeta.pl doszło także do wybuchu wodoru w reaktorze numer 3. Komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora, jest nienaruszona. Nie ma w związku z tym większego zagrożenia przedostania się do atmosfery substancji radioaktywnych. Reaktory chłodzone są jednak wodą morską, co może powodować ich poważne uszkodzenia. Po takich zabiegach urządzenia nie nadają się już do użytku.

Problemy sprawia także reaktor numer 2. Z powodu awarii systemu chłodzenia poziom wody w reaktorze stale opada. Takie same zdarzenia miały miejsce tuz przed wybuchami w 1. i 3. reaktorze.

Z okolic elektrowni ewakuowano około 43 tysiące osób. Władze Japonii zapewniają, że wzrost poziomu promieniowania nie wiąże się z zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.

Czytaj też: Japonia. Awarie w dwóch kolejnych reaktorach elektrowni jądrowej


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.