Facebook Google+ Twitter

"Japonia w ZOO". 21 maja w warszawskim ogrodzie zoologicznym

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-05 10:45

Złożyć żurawia origami, pomalować wachlarz uchiwa, wykaligrafować swoje imię, zatańczyć bon odori czy zagrać w japońskie szachy – to wszystko i dużo więcej będzie można zrobić 21 maja w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym podczas imprezy „Japonia w ZOO”, której koordynatorem jest nowo powstała Warszawska Szkoła Języka Japońskiego. Wiadomosci24.pl patronują imprezie.

 / Fot. mat.prasoweCo łączy zoo i Japonię? – Dobre pomysły często rodzą się przypadkiem, tak było i tym razem – mówi Monika Zachaj, dyrektorka WSJJ – Podczas szkoły letniej zorganizowanej przez nas w zeszłym roku jeden z hostów zwrócił się do nas z prośbą: od 10 lat organizował na świecie konkursy plastyczne i wystawy związane z Międzynarodową Dekadą Kultury Pokoju i Niestosowania Przemocy ogłoszoną przez UNESCO na lata 2001-2010. Uwieńczenie swoich starań, ostatnią wystawę, chciał otworzyć w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Wzruszyła go historia byłego dyrektorstwa zoo, które w czasie drugiej wojny światowej ukrywało w nim Żydów. W jego imieniu zwróciliśmy się do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego z pytaniem o współpracę. Dyrekcja zareagowała bardzo pozytywnie i rzuciła propozycję „A może zrobicie japoński Dzień Dziecka?”. Tak wyglądały początki powstawania imprezy „Japonia w ZOO” i konkursu plastycznego o tym samym tytule.

W warszawskim zoo, miejscu uwielbianym przez dzieci, powstanie japońska wioska, Kraj Kwitnącej Wiśni w miniaturze. – Postawiliśmy na interaktywność – podkreśla Ryotaro Sakamoto, lektor WSJJ – Dzieci i ich rodzice mogą wszystkiego dotknąć, wszystko zrobić samemu.
Na gości ogrodu zoologicznego czekają nie lada atrakcje: pokazy i lekcje parzenia herbaty, treningi japońskich sztuk walki, warsztaty origami, kaligrafii, tańca, gier japońskich, lekcje języka japońskiego i posługiwania się pałeczkami. W międzyczasie będzie można posilić się sushi i obejrzeć wystawę drzewek bonsai oraz prac, które do tej pory zwyciężyły w wyżej wspomnianym konkursie UNESCO.

Dużą atrakcją jest gościnny występ uczniów Szkoły Japońskiej w Warszawie. Mali Japończycy zagrają na bębnach taiko, tych samych, co często goszczący w Polsce zespół bębniarzy Yamato, choć oczywiście mniejszych ze względu na wzrost użytkowników. Tego dnia prawdopodobnie pierwszy raz w Polsce odbędzie się również warsztat tańca bon odori, który tańczony jest w Japonii podczas święta zmarłych Obon. Choreografia bon odori jest różna w zależności od regionu, z którego pochodzi – uczestnicy zazwyczaj poruszają się w kole, a ruchy odwzorowują różne czynności: walkę na miecze, łowienie ryb itp. Może to brzmieć trochę tajemniczo, ale w rzeczywistości są to tańce raczej nieskomplikowane, które w Japonii podczas festiwali tańczą zarówno dorośli, jak i dzieci.

- Mamy nadzieję, że impreza przyczyni się do lepszego zrozumienia kultury Japonii, którą dzieci poznają dzisiaj głównie poprzez japoński komiks oraz filmy animowane – mówi Monika Zachaj – Chcemy pokazać, że Japonia ma do zaoferowania o wiele więcej. Na dodatek część z prezentowanych przez nas form są tzw. „drogami” – mówi się o drodze aikido, karate, drodze herbaty czy kaligrafii. Są to szkoły, które uczą nie tylko sportu czy sztuki, ale i moralności, dobrego wychowania, wrażliwości na drugiego człowieka i samoświadomości, a ponieważ w dzisiejszym świecie zaczyna brakować miejsc, gdzie dzieci mogą zdobyć tę wiedzę, uważamy za pożyteczne pokazać rodzicom pozytywne efekty, jakie daje zapisanie dziecka na takie zajęcia.

Podczas imprezy zostanie przeprowadzona akcja klubu Rotaract, „młodszego brata” organizacji Rotary, mająca na celu wspomóc ofiary kataklizmu w Japonii. Każdy będzie mógł złożyć własnego żurawia origami w zamian za niewielki datek. Celem akcji jest zebranie przynajmniej tysiąca żurawi, które wraz z pieniędzmi zostaną wysłane do Japonii, bowiem według japońskiej legendy tysiąc żurawi spełnia jedno życzenie.

Impreza „Japonia w ZOO” będzie miała miejsce 21 maja (sobota) w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym na ul. Ratuszowej 1/3, w godzinach 11:00-16:00. Wstęp na samą imprezę nie jest płatny, natomiast trzeba nabyć bilety wstępu do zoo. Szczegółowy program dostępny będzie na stronie www.japoniawzoo.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.